اندر حکایت مصاحبه در سفارت فرانسه در تهراناگر برای کنجاوی هم شده جستجو کنید یا سری به فروم های اخذ انواع ویزا و مهاجرت برید بعضاً به یک چیزهای خنده داری بر میخورید که آدم نمی دونه اینها شوخیه یا جدی! مثلاً یکیشون نوشته بود سوئیچ یک پرادو رو دستتون بگیرین و موقع مصاحبه تو دستتون تکونش بدید!!!
برای راهنمایی و اشتراک تجربه واقعی و مستقیم به دوستانی که مایل به اخذ ویزای توریستی یا تجاری از سفارت فرانسه در تهران (خیابان نوفلو شاتو) هستن مایلم مواردی رو بنویسم. امیدوارم به کار دوستان بیاد.
1.    سفارت فرانسه برعکس بسیاری از سفارتها دارای سایه بون هست که دست کم یک عده زیر آفتاب و برف و بارون نمونن.
2.    تلفنی میتونید وقت مصاحبه بگیرید. وقتها حداقل از یک تا چهار ماه (بنا به فصل سال) طول میکشه.
3.    تقریباً به جز ویزای تحصیلی برای سایر ویزاها نیاز به هیچ ترجمه ای اعم از انگلیسی یا فرانسه نیست! تقریباً همه مدارک رو میتونید فارسی  بدید و از شر هزینه های ترجمه رسمی و معطلی اش راحت باشید.
4.    کارمندان سفارت مخصوصاً خانوماش بی ادب و Bad Temper هستن و من موندم که اینها اصالتاً بی ادب هستن و بعضاً مراعات حیثیت کشور فرانسه رو می کنن یا برعکس اصالتاً موءدب هستن و به گستاخی و جسارت توصیه شدن! اینی که من میگم ناشی از نازک نارنجی بودن یا زودرنجی من نیست! از سال 2009 تا همین امسال سه تا ویزا فقط از این سفارت گرفتم و خودشون و ایل و تبارشون رو خیلی خوب می شناسم. ربطی هم به شلوغی یا خلوتی یا فشار کاری و اینها نداره! اولین مصاحبه شونده هم باشید فرقی نمیکنه با آخری!
5.    اگر سابقه اخذ ویزای شنگن داشته باشید یک سری مدارک مثل اصل شناسنامه و سند مالکیت و اینها رو زیاد سخت نمی گیرن.
6.    انگشت نگاری دارن (الزامی) و عکسی که خودشون همونجا میگیرن رو به ویزا الصاق میکنن و عکسی که شما بهشون میدید رو میذارن توی کشوی میز!
7.    عده ای که مدعی اخذ فوری وقت مصاحبه سفارت هستن کم نیستن! بهشون اعتماد نکنید. برای سفرتون از قبل برنامه ریزی کنید و اسیر اینها نشید. دو سال پیش بنا به ضرورت قیمت از حدود یک میلیون تومن تا صد هزار تومن متناوب بود (بدون احتساب تورم).

سوالی اگر بود بپرسید، شاید پاسخش رو دادم!

/ 35 نظر / 157 بازدید
نمایش نظرات قبلی
زهرا

سلام. من و همسرم قصد داریم مرداد یا شهریور به فرانسه سفر کنیم و قبلا ویزای شنگن نداشتیم. قصد داشتیم خودمون اشخصا برای وقت مصاحبه و باقی کارها اقدام کنیم چون تفاوت هزینه ی قابل توجهی با قیمت آژانسها وجود داره( شخصی، حدود300 هزار تومن و آژانس حدود یک میلیون تومن ) سوالات و پاسخهای قبل رو خوندم. شما در پاسخ فردی به نام سام گفتید که حتما از طریق آژانس اقدام کنه و در پاسخ فردی به نام سعید مثلا گفتید که آژانس ها کار خاصی نمیکنند. و شخصا اقدام کنه. ممکنه توضیح بدید در چه صورتی میتونیم شخصا اقدام کنیم و در چه صورتی نباید؟ ضمنا در سایت سفارت فرانسه میگه فقط تلفنی وقت مصاحبه میدن ولی با شماره ای که داده تماس میگیرم جوابگو نیستند.

بنفشه

سلام. من 29 سالمه و کارمند شرکت خصوصی هستم گواهی و فیش حقوقی گرفتم و دعوتنامم هم برای مرداد ماهه این هفته میخوام وقت بگیرم آیا تا اون موقع وقت میدن یا خیلی طول میکشه؟ سوال بعدی هم اینکه چقدر توی حسابم باشه کافیه با توجه به اینکه کارمندم کم یا زیاد نباشه؟ و اینکه به نظرتون اگه پرسید چرا فرانسه رو انتخاب کردم چه جوابی بدم بهتره چون می خوام حتما مطمئنشون کنم که قصدم موندن نیست و 2 هفته که مرخصی دارم میخوام برم

بنفشه

ببخشید یک سوال دیگه هم داشتم که واقعاً کسی می تونه با اون شماره که برای وقت توی سایت گذاشتن تماس بگیره الان چند روزه که یا اشغاله و یا میگه منتظر بمانید و حتی بعد نیم ساعت هم کسی جواب نمیدهو راه دیگه ای نداره؟ بقیه یعنی موفق شدن خودشون وقت بگیرن؟

بنفشه

واقعا ممنونم كه به اين سرعت جواب دادين من دعوتنامم رو پسر خالم داده كه ٣٠ ساله اونجاست منم مقصدم فرانسه است و براي عروسي دوستم ميخوام برم براي هزينه هم كه پدرم ميده ولي ميخواستم حدود ٢٠ ميليون حسابم باشه كه معقول باشه، راستش بعد از ١ هفته تماس سفارت بالا خره جواب داد ولي خيلي بي ادب گفت تا آخر آگوست وقت نداريم دعوتنامتون رو براي اكتبر بگيرين قطع كرد، به نظرتون از طريق كدوم آژانس ميتونم اقدام كنم كه برام زودتر وقت بگيره من همه مداركم آمادست، و گواهي با ذكر مرخصي هم همونطور كه شما گفتين گرفتم فقط بايد بتونم وقت بگيرم. مرسي از راهنماييتون.

شعیب

سلام دوست عزیز نادیده! اول از همه از جانب خودم و بقیه کسانی که توی کامنت ها جوابشون رو با حوصله دادید مچکرم. عرض به خدمت شما که من روز 21 سپتامبر یعنی 30 شهریور باید پاریس باشم. هدفم از سفر شرکت توی نمایشگاه هنری ایه که من هم توش کار دارم. از یک موزه معتبر تو پاریس هم دعوت نامه دارم. ازشون خواستم که اسم همسرم رو هم توی دعوت نامه بیارن و اون ها هم این کار رو کردن و توی دعوتنامه هم نوشتن که هزینه های سفر من رو تقبل می کنند (اعم از رفت و برگشت و هتل) کار خودم اینجا کار آزاده و بیمه هم نیستم. حالا سوالات من اینه: 1- این داستان پول تو حساب چیه؟ حداقل چه قدر باید تو حسابم باشه؟ موجودی مهمه یا گردش هم مهمه؟ فقط برای خودم کافیه یا حساب همسرم هم باید پول قابل توجهی توش باشه؟ 2- می تونم از طریق بخش فرهنگی اقدام کنم یا باید به صورت عادی زنگ بزنم و وقت بگیرم؟ 3- برای چه نوع ویزایی باید درخواست بدم؟ توریستی یا ماموریت؟ 3- توی این فصل سال حدودا چه قدر طول میکشه که وقت بدن؟ 4- بیمه درمانی چیه قصه ش؟ 5-سند خونه هم به اسمم هست. لازمه ببرم؟ 6-احتمال ویزا برای خودم و برای همسرم چه قدره؟ مرسی :)

سعيد

سلام سعيد جان براي ويزاي توريستي براي 28 سپتامبر تلفني به من وقت دادن بليط هواپيما و رزرو هتل و ساير مدارک رو آماده کردم فقط سند ملک بنام ندارم، شانسم چقدره؟ کارمند بخش دولتي هستم . آيا راهي براي جبران نداشتن سند مالکيت دارم (بعضيا پيشنهاد ارائه کپي سند جعلي ميدن) ضمناً براي بيمه هنوز بيمه سامان رو پيشنهاد ميدي؟ از همه نوشته هاي مفيدت ممنونم بخصوص پاسخهاي کامل به نظرات تندرست و شاد باشي هميشه

سعيد

سلام مجدد از پاسخ سريع و کاملت بسيار ممنون...دعوتنامه ندارم سفر توريستي هست.ميرم مصاحبه هر چه پيش آيد ... گفته بودين ترجمه مدارک فارسي مثل شناسنامه و صورت حساب حقوق رو نمي خوان ؟! متشکرم و اميدوارم اينقدر اوضاع کشور خوب بشه که هموطنام با منت به کشورهايي ازين دست دعوت بشن

سعيد

سلام از راهنماييهاتون متشکرم نتيجه مصاحبه را اينجا خواهم نوشت (رد يا پذيرش) به رسم تشکراز شما

نیکا

سلام من و دوستم برای 7 سپتامبر از سفارت فرانسه وقت گرفتیم.من دعوتنامه ندارم و میخوام با رزرواسیون هتل اقدام کنم.مجرد هستم در 4 سال گذشته 2 بار از سفارت هلند ویزای شنگن گرفتم و 3 بار هم به ترکیه رفتم. شاغل بخش خصوصی با سابقه کاری و بیمه 10 ساله و حقوق و حساب بانکی مناسب. دوستم هم مجرد و شاغل بانک خصوصی با سابقه 8 ساله و حقوق و حساب مناسب تا بحال ویزای شنگن نداشته ولی ویزای انگلیس داشته ضمن اینکه اون از طریق دعوتنامه اقدام میکنه.لطفا با توجه به شرایط هر دومون راهنمایی کنید که هر کدوم چقدر شانس گرفتن ویزا داریم و اگر 1 درصد هم امکان ریجکت شدن برای من هست اصلا نمیخوام ریسک کنم و صرف نظر میکنم. ممنون

بنفشه

سلام، خواستم از راهنماییاتون تشکر کنم. من ویزامو گرفتم 25 روزه دادن و جالب این بود که انگار راحت تر ویزا میدن و اکثر کسایی بودن ویزا گرفتن من پاسپورتم نبود و تا آخر وقت معطل بودم که برسه و میدیدم اکثراً حتی کسایی که بدون دعوتنامه بودن میگفتن ویزاشونو گرفتن. روز مصاحبه هم از من فقط پرسید دعوتناممو چه کس داده و شغلم و حقوقم همین ولی میدیم از بقیه همش دلیل سفر و چرا فرانسه و چقدر پول دارن و این جور سوالاست. مثل اینکه اوضاع بهتر شده و خیلی راحتتر از قبل ویزا میدن.