بیش از ۹ میلیون بیسواد در ایران وجود دارد

 

علی باقرزاده، رئیس سازمان نهضت سوادآموزی ایران گفته است که سه میلیون و ۴۵۶ هزار نفر از جمعیت این کشور در رده سنی ۱۰ تا ۴۹ سال بی‌سواد هستند و تعداد کل بی‌سوادان به بیش از ۹ میلیون نفر می‌رسد.

 

/ 4 نظر / 34 بازدید
یک مسلمان ایرانی

سلام کاش ایشون آمار بی سوادانی رو میداد که در ظاهر دارای مدارک تحصیلی بالا هستند( در همه تخصص ها)............... البته منهای پزشک ها و دندونپزشک ها یی که قراره از دانشگاه بین الملل فارغ التحصیل بشن چونکه خوشبختانه هنوز وارد بازار کار نشدند تصور بفرمایین الان وضعیت درمان و آموزش کشور ما چیه بعد چند سال دیگه با وجود پزشکای پولکی چه میشود؟[گریه][گریه][گریه]

هورمزد

سلام.اعلام این آمار نباید مایه خوشحالی امثال من و تو باشد که می گوییم مردم بی سوادی داریم.چرا که این آمار فقط تا 9 میلیون نفر موافق نظر امثال بنده است.بی سوادی یک ماهیت پیچیده و متکثر است که نمی شود آن را محدود به خواندن و نوشتن و یا حتی زبان و کامپیوتر کرد.چند وقت پیش خلاصه ی یک پژوهش در فرانسه را خواندم که برایم بسیار جالب بود.در این پژوهش از تعدادی انسان به اصطلاح با سواد خواسته بودند جزوه ای را بخوانند و بعد از 3ماه نظرشان را بنویسند.در آن جزوه مطالب بسیار عجیب و غریبی آمده بود که تقریباً هیچ کس نشنیده است.مثلا یکی از موارد این بوده است آگلا مرکل دوران تحصلیش را در ژاپن گذرانده بوده است و مدتی را با گروه های تبه کار بوده. یا اینکه اینیشتین بسیاری از مواردی را که در کتاب هایش آورده از فردی به نام فلانی دزدیده بوده و بعد ها در نامه ای این موضوع را گفته بوده است.در این پژوهش مردم با سواد همه نوشته بودند که این مطالب باعث حیرت آنها شده است و مطالب تازه را برای دوستان و آشنایانشان تعریف کرده اند.

هورمزد

ادامه: بعد از اتمام این پژوهش ، برگزار کنندگان این طرح اعلام کرده بودند که: 1-نیمی از مطالب این جزوه دروغ محض بوده است. 2-با یک جستجوی ساده در اینترنت هم امکان پی بردن به دروغ بودن بسیاری از آنها وجود داشته است. 3-مردم به شکلی افراطی به نوشته ها اعتماد کرده اند. 4-بیش از هشتاد درصد خوانندگان مطالب را حداقل برای یک نفر دیگر تعریف کرده اند! در پایان تحقیق نتیجه گرفته بودند که مردم اصولاً به چیزهایی که می خوانند اعتماد کافی دارند.مردم سعی نمی کنند واقعیت ها را خودشان کشف کنند یا حتی برای پی بردن به صحت آنها تلاش کنند.با این حال مردم بدون نیاز به اطمینان از صحت مطالب آنها را منتقل می کنند. نکته این تحقیق در فرانسه بوده! بگیر بیا پایین !

هورمزد

جهت تنویر افکار عمومی نام خانم آنگلا مرکل را اشتباه تایپ کردیم! [نیشخند]