برداشت من از فیلم موهن


هر چند هفته ای که گذشت یک سفر فوق العاده عالی به شمال ایران داشتم که هم هوا عالی بود و هم غذاخوشمزهاما نظرم رو چیز دیگه ای به خودش جلب کرد! شاید باورش سخت باشه که طی هشت روز بیش از یک کیلو وزن اضافه کردم. میخواستم عکسها و خاطرات این سفر رو بذارم توی وبلاگم اما لازم دیدم که در مورد موضوع داغ اخیر یعنی فیلم موهن علیه حضرت محمد (ص) بنویسم.
من تریلر این فیلم رو دیدم. بسیار زننده و موهن و جسارت آمیزه و از نظر من و هر باورمند مسلمان دیگه ای محکوم و زننده است و من هم به نوبه خودم ناراحت شدم. اما میخوام در یک جمع کوچکی که هستیم برداشتهای خودم رو اضافه کنم بدون اینکه نظری یا برداشتی از سایر نظرات و مقالات و تحلیل ها داشته باشم. پس هر گونه شباهت، طرفداری یا ضدیت احتمالی کاملاً تصادفی است!


اولاً اینکه اطلاق عبارت "فیلم" به این چرندی که ساخته شده بود به نظر من بی معنیه! ساختار این هجو بی سر و ته در حد یک برنامه تلویزیونی در پیت و مادون آماتور در یک گاراژه که از ابتدایی ترین امکانات برای ساختش استفاده شده! مثلاً دکور برنامه های خاله شادونه پیش این استدیو یونیورسال محسوب میشه!! بیشتر شبیه به یک سر هم بندی و تفریح دست جمعی یک مشت آدم بی سواد و الکلی بود تا چیزی که بشه بهش گفت فیلم.  
ثانیاً بر روی گفتار زنده بازیگران اسامی اساسی مثل "محمد"، "قرآن" و "اسلام" بعداً و با صدایی متفاوت قرار داده شده بود و با لب خونی بازیگران هماهنگی نداشت. منظورم اینه که فقط همین واژگان کلیدی بودن که همخونی نداشتن و مابفی گفتار و صدا منطبق و درست بود. همین خودش شاید دلیلی باشه که بازیگرهای این فیلم هم به نوعی غافلگیر و مغبون شدن.
در مورد سایر اسامی مثل "خدیجه"، "جعفر" و ... شاید اطلاعات عمومی و دینی بازیگران در حدی نبوده که بخوان ربط اونها رو به شخصیتهای محترم دینی ما ربطش بدن. از این فیلم دفاع نمی کنم اما این احتمال رو هم حق دارم که اضافه کنم.
هالیوود و غرب به مرور تقریباً همه چیز رو از تیغ هجو در امان نذاشته. می بینید که هر بلایی که خواستن سر حضرت مسیح (ع) و حواریونش و حضرت موسی (ع) و ... آوردن. در اون سیستم بازی کردن با یک پیامبر دیگه چیز عادیه! اما نباید عادی باشه. جسارت و وهن به تعلقات و مقدسات دینی در هر قالبی اعم از نگاه آزادی و سیاسی و .... به نظر من مردوده. در این باره من حرفهایی دارم که بعداً اگر عمری بود خواهم زد! حرفهایی که همه از جنس وهن اسلام و قرآن است اما این بار نه در آن سوی دنیا و بدست یک دزد کله پوک امریکایی! بلکه توسط عده ای مدعی و در جوار آن! عاقلان خود قصه را تا به انتها خواندند!

ساختار احمقانه و بسیار ابتدایی این فیلم رو میشه از همین تصویر حدس زد

/ 10 نظر / 20 بازدید
یک مسلمان ایرانی

سلام شما وقتی ایران هستیدو بگین بقیه شو خودمو ن میفهمیم یه جای با حال هستید.[نیشخند]

ر.رحیمی

حاج سعید جان ... مگه جای ناباحال هم بودین تا حالا ؟[نیشخند] والله تو این چند سال که هرجایی بودی حال شما بوده و حالگیری ما [ناراحت] اسم وبلاگت رو بزار ( جاده ی ابریشم ) با صدای پرویز بهرام بخوان . یا سعید پولو ( مشتق از مارکو پولو ) با صدای احمد رسول زاده . بیشتر خوش بگذره حاجی

یک مسلمان ایرانی

سلام از اونجایی که شما بیشتر روزای سالو خارج از کشور هستین منظور من این بود که روزایی که ایران هستینو بگین بقیه روزا رو حدس میزنیم ایران نیستین وبا توجه به عقایدتون راجع به ایرانی ها و نیز وجود این واقعیت که طبیعت کشورمون رو زباله نابود کرده حدس من این بود که یک جای با حال باید خارج از ایران باشه که ظاهرا اشتباه کردم. روزتون خوش

یک مسلمان ایرانی

سلام عجب سق سیاهی بودم و خبر نداشتم از دوستی شما و آقا هورمزد گفتیم و دیگه نه از ایشون کامنتی میبینیم ونه از شما[لبخند] بهر حال امیدوارم هر جا که هستید تنتون سلامت و دلتون شاد و دوستیتون مداوم و برقرار!

هورمزد

سلام سعید جان.امیدوارم که خوب باشی و تاخیرم در سر زدن به وبلاگ را ببخشی...تعداد زیادی کار روی سرم ریخته که وقت وبگردی را کاملآ گرفته است...

هورمزد

در مورد این فیلم احمقانه بد نیست که چند نکته را بنویسم : فردی مسیحی که به پیامبر اسلام(ص) توهین کند مسیحی نیست چنان که مسلمانی که به دیگر پیامبران الهی توهین کند... اگر مسیحیان به جایگاه این پیامبر عظیم الشان در قرآن کریم توجه کنند در می یابند که جایگاه ایشان در قرآن به مراتب روحانی تر از انجیل است... چرا که در قرآن مادر بزرگوارشان ، از روح خداوند باردار شدند و در انجیل اثری از این نیست... در قرآن حضرت مسیح (ع) پس از تولد سخن می گویند در صورتی که در انجیل چنین چیزی وجود ندارد. در قرآن کافران نتوانستند کوچک ترین آزاری به حضرت مسیح (ع) برسانند اما در انجیل ایشان مصلوب می شوند. در قرآن خداوند به حضرت موسی (ع) می فرماید:تو را برای خویش پروردم... تورا با نظر خویش پرورش دادم... و اصولآ رویکرد قرآن کریم نسبت به تمامی پیامبران الهی احترام محض و بسیار فراتر از منابع همان ادیان است.پس اگر کسی دنباله روی پیامبری باشد نه تنها نباید به قرآن و پیامبر اسلام توهین کند بلکه برای تبلیغ دین خود هم باید به سراغ قرآن بیاید !

هورمزد

2-با توضیحی که پیشتر آمد ، چه کسی می تواند چنین توهینی را انجام دهد؟! -یک فرد مذهبی -حتی افراط گرا-؟! خیر ! -کسی که پول گرفته باشد؟شاید ! اما کسی که پول می گیرد باید در ازایش یک کار درست و درمان تحویل اربابش بدهد که در اینجا چیزی که از آب درآمده یک مشت مزخرفات مسخره است که بعید است کسی پولی بابت آن بدهد. -می ماند قشر لمپن و بی سوادی که در تمام زندگی روزمره شان هم بدون کوچک ترین تعقل و تفکر رفتار می کنند...

هورمزد

3-کی به انداختن سنگ پیاپی در آب ماه را می شود از حافظه ی آب گرفت؟! خداوند خود حافظ نام و کتاب حضرت محمد صلی الله و علیه و آله وسلم خواهد بود...

یک مسلمان ایرانی

سلام چقدر در تقویم وبلاگی شما فاصله سه شنبه ها زیاده؟؟؟؟[نیشخند]

هاپوتی

سلام. سفرا به خیر! تحلیل کارشناسی جالبی بود. من این کار پلید رو ندیدم ولی پلیدنامش رو خوندم (به احترام نظر به حق شما فیلم نامه نمی‌گم). و تحلیل‌های زیادی از اون رو دیدم. وحشتناک و نفرت انگیز بود. خدا لعنتشون کنه اگه به تحقیق از هدایت شدن گذشتن.