خشت اول

   اگر يك جا سوئيچي ليزري را در دست بگيريد و آن رو بر روي اجسام دور و نزديك به چپ و راست ببريد مي بينيد كه با زياد شدن فاصله حساسيت نقطه قرمز به حركت ليزر بيشتر مي شود و با اندك تكاني جابجايي عظيم در محل نقطه قرمز صورت ميگيرد. اگر شما خود را آن منبع آن نور  و نسل و نسلهاي بعد خود را محل استقرار نقطه سرخ رنگ فرض كنيد متوجه مي شويد كه اندك لغزشي در منبع در دراز مدت مبدل به يك معضل بزرگ مي شود. به همين جهت است كه مكررا توصيه شده كه در امر تربيت فرزندان كوشا و محتاط باشيد تا دچار اينگونه مشكلات نشويد. مبدا تربيت دوران طفوليت نيست بلكه عوامل موثر در تشكيل شخصيت يك انسان به سالها پيش از تولدش باز مي گردد. شايد اين نكته چندان مقبول علم نباشد كه  رفتارهاي يك فرد در دوران پس از بلوغ در شكل گيري شخصيت فرزندانش دخيل است. چراكه رفتارهاي اكتسابي در كوتاه مدت امكان انتقال به نسل بعد را ندارد كه اين امر از نظر علمي اثبات شده ولي از ديد اعتقادي و معنوي هنجارهاي اخلاقي والدين پيش از داشتن فرزند با خوي او در ارتباط است. تاكيد فراوان بزرگان براي تهذيب نفس و رزق حلال بويژه پيش از صاحب اولاد شدن به همين نكته باز مي گردد كه تمام نكات تربيتي و اخلاقي در علومي چون ژنتيك، يا علوم روانشناسي و غيره خلاصه نشده است. چيزي كه متاسفانه در جامعه امروز توجه چنداني به آن نمي شود و پس از بروز ناهنجاريها همه تعجب زده به دنبال دليل و ريشه اين مشكلات مي گردند، غافل از كرده و نكرده خود در همان دوران يا پس و پيش آن. 

  <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

/ 34 نظر / 7 بازدید
نمایش نظرات قبلی
shorida

سلام دوست٬‌ مدتی نبودم آمدم به سلام شما.

ahmadi

سلام.بزودی مطلبی راجع به سوالت خواهم نوشت.موفق باشيد

didaniha

نوشته علمی و کارشناساتون رو خوندم دوست خوبم.....در اين امر که رفتار از کودکی شکل می گيره و جامعه و اوليا نقش مستقيمی روی شخصيت دارن هيچ شکی نيست ...تا بعد.....ديدنی ها!

علی110

سلام دوست عزيزم* لطف کرديد که به تازه کار ها سر زديد من کار را تازه شروع کردم و قصد دارم کار ادبی کنم * اميدوارم تکه ناهم رنگ نباشم مرا ياری کنيد احتياج به کمک شما دارم *** متن جالبی بود و حقيقتی انکار ناپذير بايد برای آينده ای روشن ،امروز چراغ برافروزيم ** از آشنايی با شما خوشحالم

sina

جالب بود... هر چند هيچ دليلی بر رد و يا تاييدش ندارم ولی کلاْ از نظرت خوشم اومد...

mehdi hassanli

سلام خسته نباشی من مهدی حسنلی از شيراز هستم دستورات شما مو به مو انجام شد لطفا سری به وبلاگ من بزنيد در ضمن باز هم اگر اشکالی در وبلاگ من هست به من بگو لطفا<>...... ودر اخر شما بچه کجا هستی ؟

MiTrA

وااااو... نميدونم آخرش چی ميخواد بشه اين نسل های بعد از ما و ...

nazanin

Salam aval az hame matlabe jalebi bood ama ye soal dashtam in chizai ke neveshtio az khodet migi ya too ketabi chizi khoondi?kheili jaleb bood,benazare manam harfet doroste ama chon adama ino ghabool nadaran shayad bishtareshon began jenetikie ke albate oon ye bahse jodas ke mishe kamel dar moredesh bahs kard ama dar morede matlabet bayad begam ke ghabool daram vali na hamishe!!! bazam azina benevis ;)

hadi

سلام. موضوع بسيار تا بسيار بکری رو انتخاب کرديد. من که خيلی خوشم اومد. موفق باشيد.

سعيد (پسر ايرانی)

چون نشانی از «نازنين» ثبت نشده بود جواب را به ناچار اينجا ميدهم. ۱۰۰٪ مطالب اين وبلاگ نوشته من است و حتی اگر نقل قولی بشود بدون ذکر منبع و ماخذ نیست. در ثانی شما و هر کسی بطور آزاد در رد و قبول گفته های من آزاد است. هیج جبری نیست. شما مختارید.