راز ترقی


یکی دیگه از ویژگی هایی که من در سایر ملل شرقی و غربی دیدم شاخص های پذیرش بالا بود. به طور قطع من چند هزار برابر با ایرانی ها بیشتر گپ و گفت داشتم اما دو واکنش خاص رو از یک چینی و از یک روس می تونم مثال بیارم که از ایرانی ها ندیده بودم. من فکر میکنم که اونها شنونده ها بهتری هستن و دهنشون به میزان معقول تری نسبت دهنشون کار میکنه.

در یک رستوران در مسکو مشغول صحبت بودیم که من جمله کوتاهی در مورد احکام گفتم و خانمی که اونجا بود کیفش رو باز کرد و کاغذ و قلمی برداشت و از من خواست که اون دو سر فصل و تعریف رو دوباره بگم و من هم گفتم.
مورد دوم در مورد یک جوون چینی بود که دو توصیه بهش کردم و اون هم رفتار مشابهی بروز داد و هر دو رو به دقت نوشت.
اینها چیزی از من کم یا زیاد نمیکنه اما مطمئنم که بارها و بارها خود ما چه به عنوان گوینده و چه شنونده توی چنین وضعیتهایی بودیم ولی اینکه کدوم یکی از ما حاضر به بروز همچین واکنشی باشیم من احتمالش رو خیلی کم می دونم. حق پذیری و شنونده بودن یکی از اون رازهاییه که در ترقی واقعی غرب و شرق خیلی موثر بوده و حق داریم که به این نکات واضح اخلاقی و اسلامی تعبیر «راز» رو بکار ببریم چون شاید میلیون ها بار شنیده باشیم اما هنوز برامون عجیب و راز آلود و بیگانه است.

/ 7 نظر / 19 بازدید
هورمزد

سلام.من در این عمر گرانقدرم! فقط یک نفر از آشنایانم را دیدم که هر جای حرفت باشی و به نظرش جالب باشد و مطلب تازه ای ، می گوید وایسا وایسا یه دقیقه ! کاغذ قلم میاره و میگه بگو دوباره و می نویسد و جالب اینجاست که چندین و چند دفترچه دارد که آن ها را مرتب کرده مثلآ در مورد ادبیات ، موسیقی و فلسفه و... که چند وقت پیش چندتاییش رو بهم قرض داد که بخونم و واقعآ عالی بودند. تا حرف خوب گوش نکنی حرف خوب نمی زنی...تا مطلب خوبی نخوانی مطلب خوبی نمی نویسی... [لبخند] بنده هم مدت طولانی است که به روزم!

روياي بهار

من كه جديدا يكي ديگه از نظرياتي كه درباره ايرانيها شنيده بودم بهم ثابت شد : اشتياق وحشتناك ايرانيها براي شكستن حريم خصوصي افراد چه در دنياي مجازي و چه در دنياي واقعي ... آپ كردم

دریا

سلام امروز اولین بار وبلاگ شما را دیدم و از مطالب آن بخصوص این پست بسیار لذت بردم آموزنده ومفید بود

.....

حالا میتونی خودت هتل بساز!!!!