نماد و دیگر هیچما ایرانی ها از قدیم عاشق نماد سازی بودیم و هستیم. این رو میتونید از عمیق ترین اعتقادات مذهبی تا ساده ترین امور زندگی روزمره ببینید. "تعارفات" نمادی از تکریم از کرم نداشته، ماکت و شمایل این و آن را ساختن از چیزهایی که حتی تو نزدیکی اونها هم جایگاهی نداریم. همین هفته تو که توش هستیم در یک روز نمادین و روزی که فقط اسماً "طبیعت" نامیده شده و  سابقه اش رو تا سی قرن پیش کش میدیم میریم و گند میزنیم به طبیعت و انسانیت (لینک خبر مرتبط). در فصل زایندگی و رویش ماهی های زبون بسته را میگیرم اسیر میکنیم و میکشیم که چی ؟ حال میکنیم این باشه که قشنگه... یا مقلب القلوب... حول حالنا الی احسن الحال....  این هم از حال و روز ما!  از عمره مفرده یک نماد بی معنی می سازیم که از روز اول تا آخرش با زور و فشار توی گرده این و اون و غیبت و یقه گیری در مسجد النبی و بازار گردی و عکاسی ممنوع و تدخین در سالن فرودگاه و جنب بقیع از اول تا آخر به فکر ساختن هر چه بهتر و بیشتر اونیم؛ از عرق چین سفید و عکس های جورواجور بگیر تا سوغاتی های چینی به درد نخور و ولیمه سنگین و  پرده نویسی و آگهی روزنامه و خونی کردن کوچه و خیابون و دود و سر و صدا وسائل و ملزومات تشکیل نماد ها هستن. مدیران ما با که شاید آخر سفرشون کیش و قشم بوده با بودجه شرکتی یا دولتی پا میشن میرن فرنگ و امارات و ژاپن و بعد مثلاً میبینن که روی یک دری نوشته R&D بعدش به اون توده گوشت داخل جمجمه آریاییشون فشار میارن که آهان! اینا واسه همین R&D  پیشرفت کردن! اولین کاری هم که البته بعد از خرید و توزیع سوغاتی و جابجایی عکسها و خاطرات گویی میکنن اینه که بیان و یک R&D مسی یا برنزی نفیس رو سفارش بدن (از اونی که اونجا دیدن هم بهتر) و بچسبونن به در یکی از اتاق ها و نمادین یک روبانی هم قیچی کنن و عکس و فیلم و تبریک و پارچه نویسی و... اما آخرش؟؟! هیچ دقت کردین ما زیباترین مساجد و گرونترین جلدهای قرآن و نفیس ترین آثار هنری مرتبط با اسلام رو همیشه تولید میکنیم و میذاریم یه گوشه و پزش رو بدیم؟ تا هوا خوبه یه سر همین مسجد شیخ لطف الله اصفهان رو ببینید و بعد با نگاه به اطرافتون هی به خودتون تلقین کنید که اینجا خانه خدا نیست، اینجا خانه خدا نیست....  چون جور دیگه نمیشه اونجا سر کرد.
طرف حاضر نیست یک توبه ساده بکنه، دیون و حرامی که خورده رو مسترد کنه، اون چیزی که ازش خواستن رو ادا کنه بعد میاد نمادین طی یک مراسم ظاهری من در آوردی به خودش یا دیگری صدمه جسمی میزنه تا تمام ذنوب و ذمه هاش فی الفور دود بشن برن هوا!
کارهای ایرانیها مغز نداره... چون از مغز بیرون نمیاد. چطور میشه قرینه هر چیزی که در بیرون میبینن فوراً در ایران کپی میشه اما کیفیت و کارایی نمونه اصلیش رو نداره؟  دلیلش همینه. فکر میکنن با تقلید از لباس فرم راننده های تاکسی دبی راننده های تاکسیشون مث همونها رانندگی میکنن یا فکر میکنن با ریش پرفسری دانشمند میشن. شما ژاپن برید. افتادگی و سادگیشون از رئیس جمهور تا رفتگرشون یکیه در حالیکه دومین یا سومین اقتصاد برتر دنیا و شماره دو اختراعات دنیا هستن و حالا اینجا رو بیا و ببین! یک توریست ایرانی  میره دبی از همون توی هواپیما هر کی و هر چی می بینه ایش و ویش میکنه و فحش میده و تحقیر میکنه که آی ایران سوسمار خورن، اینا اینطورن اینا اونطورن.
دست از این ظاهرسازی بردارید! مغز کلام رو بگیرید. این مملکت با حرف و شعار، تغییر اسم و نامگذاری و درست کردن ماکت سایز بزرگ و کوچیک درست نمیشه...! یک صدم این جانگولر بازیتون رو بذارید برای انجام یک کار درست... همه چیز درست میشه... اینجوری سال خوبی خواهید داشت وگرنه با پیامکهای دست جمعی و کپی شده و ان شالله و ما شالله نه این سال و نه هیچ سالی بهتر نمیشه پس آرزوی و تعارف محال این دم سالی تحویل همدیگه ندیم. خیر نصیبتون.

پ.ن: ممنون از دوستی که لینک خبر فوق رو برای من فرستاد.

تصویر: خبرآنلاین

/ 7 نظر / 21 بازدید
m

احسنت!

m

[گل]

یک مسلمان ایرانی

سلام ممنون!

شکلات

لُبّ کلام را قبول دارم ولی به نظرم یک‏خورده درگیر احساسات و اغراق شده‏اید. این نوع حرکات به نظر من از بی‏هویتی ناشی میشه. این که بچسبیم به تمدن 3000 ساله یا این که صرفا یک مذهب ژله‏ای و بی عمق رو اجرا کنیم. بدون این که بدونیم ارزش و مقام واقعی آدمی چه طور تعبیر میشه و چه چیزهایی رو ایجاب می‏کنه....موفق باشید.

هورمزد

سلام حاجی ! حال شما؟عید مبارک ! 1-بنده سال هاست که چیزی به نام سیزده بدر را کنار گذاشته ام... و کلآ خانوادگی به جای رفتن به این پارک های مملو از لمپن در خانه جمعیم... امسال هم تا بعد از ظهرش میهمان داشتیم.و البته به طور نمادین کاهو و سرکه هم داشتیم !! فکر می کنم خیر این موضوع بهتر از پهن شدن در چمن در کنار جمعی اراذل و اوباش قلیان به دست و عربده کش است که یادگاری شان برای طبیعیتی که روزش را جشن می گیرند تف و پوست تخمه و کیسه و گوشت چرخ کرده است... 2-خبر افاغنه را شنیدم... خوشم نیامد ! به هر حال خوب یا بد الان اینجا هستند... اگر در کشوری اعلام کنند که فلان پارک برای ایرانی ها ممنوع است خوب است؟

هورمزد

3-یکی از بستگان ما که قرار است یکی دو ماه دیگر به مکه مکرمه برود از همین اینجا و همین حالا تمام سوقات هایش را خریده است تا بتواند با خیال راحت تر زیارت کند و با هزینه کمتر. 4-امروز یکی از دوستان تماس گرفت و گفت فلان کس زنگ زده و گفته که یک پایان نامه حقوق می خواد و فلان قدر هم پول میده ! نمیرسم تو میای انجام بده؟ - نه خیر ! تا زمانی که از این گفتمان ها داریم کدام تحقیق و توسعه؟!تحقیق و توصیه مناسب تر است ! یکی از اساتید می گفت بالای 70 درصد پایان نامه ها بی محتوا و نوشته شده توسط جوجه دانشجوهایی است که به خاطر پول از اینور و آنور رو نویسی می کنند و غالب به اصطلاح دانشجو های دیگر می کنند...

هورمزد

سلام.نه خدا را شکر . چشم شخص شخیصمان اینور و آنور است ببینیم کی حمالی می کنه بار مارا هم ببرد [خنده]