عرب یا پارس مسئله این نیست... درد جای دیگری است...


 

این متن رو جایگزین مطلب قبلی میکنم اما موضوعش در امتداد همونه. یعنی دیدار تیم ملی فوتبال ایران با تیم ملی اردن در ورزشگاه الوصل امارات. من نیمه دوم رسیدم که بازی رو تماشا کنم. چند تایی هم عکس گرفتم که اون پایین میتونید ببینید. چیزی که این بار در دبی سعی کردم بیشتر توجه کنم و به نتایج خوبی هم رسیدم رابطه و حساسیتهای بین ایرانی ها و اعراب بود. بذارید شرح بازی رو بدم و بعدش به این می رسیم.

روی سکوها خبر خاصی نبود به جز پرچم سه رنگ خیلی بزرگی که روش درشت نوشته شده بود VIVA PERSIA که ظاهراً از تلویزیون ایران نشون داده نشده. من نزدیک نقطه کرنر دروازه تیم ملی اردن نشسته بودم. بد نیست توی تصویر زیر تمدن عمیق ایران پرشین ها رو در برابر اعراب ببینید.

من فکر میکنم که به جز ریشه های قدیمی دشمن ایرانی ها و اعراب (خنده ام میگیره وقتی اینو میگم در حالیکه همین اعراب منجمله در خوزستان بخشی از جمعیت ایران کنونی هستن) مسائل جدیدی هم اضافه شده که کمتر بهش توجه میشه. جواب خیلی ساده است و اون اینکه ما به اعراب حسادت میکنیم و با حس نگاه از بالا به هر قوم و ملت و فرهنگی این رو بی پروا ادامه میدیم و همین رنج درونی باعث تشدید این رفتارها و حسهای منفی میشه. اگر واقعاً اعراب اینقدر از دید این افراد منفور و منزجر کننده هستن چرا با دو روز تعطیلی وسط هفته بلیت دبی نایاب میشه؟ این افراد عموماً به داشته های مادی اونها حسادت میکنن اما در لفظ چیزی نمیگن و درست در حالیکه غرق در لذات زندگی اعراب دبی هستن لب به تحقیر و خود بزرگ بینی میزنن. این تناقض بزرگ به قدری واضح و مشهوده که یک کودک هم میتونه بفهمش. ضمناً این فقط مربوط به اعراب نیست. دقت کنید که تهرانی ها در شهرستان ها با همین مشکل درگیرن. یعنی درگیری و کری خوندن و این دست کارها بین پایتخت نشین ها و شهرستانی ها تا مرز درگیری های تکراری و فحاشی ادامه داشته و داره. تهرانی خودش رو بالاتر می بینه و شهرستانی رو کمتر و حقیتر تر می بینه و به درستی هم مدعی امکانات بیشتر و بهتر و سطح زندگی بالاتریه و در عوض شهرستانی ها که شاید به تازگی در بخشی از بخش ها در تلاش برای در آوردن سری در سرها هستن خودشون رو مترقی تر و برتر نشون میدن و این رقابت سطحی و مسخره همون فرمول دشمنی بین اعراب دبی هستن که شاید 60 سال پیش بهترین چیزی که دیده بودن یک شتر سرخ مو بوده و حالا ماشین های لوکس شهر من و شما تاکسی شهر دبی محسوب میشه که با یک نگاه به اینور و اونور با موبایل و دوربین عکاسیمون با ماشیناشون عکس یادگاری هم میگیریم! تهرانی ها که هنوز سوار پیکان و پراید و آر دی میشن براشون سخته که این چیزها رو در سرزمینی با 75 سال سابقه استقلال ببینن و نمیتونن با این "واقعیات" کنار بیان و این تشویش درونشون باعث بروز خشونت و بد رفتاری میشه. دقت کنید که اگر همین اعراب امارات یا قطر با همین فرهنگ و حکومت امروزه در فقر بودن این همه ایرانیها حرف های بیخودی نمیزدن چون مورد حسادت ما نبودن. من به شخصه در منطقه شهری زیباتر از مسقط و اعرابی (و شاید مردمی) بهتر از عمانی ها ندیدم و اینکه بخوام بی دلیل فرقی بین این مردم و مثلاً مردم خوب خوزستان بذارم نمی بینم. اعراب سعودی حتی بین خود سایر اعراب به عنوان جمعیتی نا پسند و مشکل دار معروف هستن و این درست مثل مردم برخی شهرهای کشور خودمونه. این خط های فرضی و مرزهای سیاسی چیزی رو تغییر نمیده که اینقدر برای ما مهم شده. ضمن اینکه شاید اگر از دریچه نگاه یک اماراتی و با منظر مادی نگاه کنیم حقد و دشمنی اونها نسبت به حکومت مرکزیشون در چندین سال پیش که حکام ایرانی بودن منطقی تره چون تا زمانی که مملکتشون در دست ایرانی ها و بعنوان یک استان محروم بود کاری براشون نکردن و از زمانی که مستقل شدن این بهشت روی زمین براشون فراهم شد پس حق دارن که حتی عقب موندگیش گذشته شون رو هم به ما ایرانی ها نسبت بدن.

باری، مردم میرجاوه ایران چه فرقی با مثلاً عمو زاده های خودشون در اون طرف مرز پاکستان دارن که این قدر این شناسنامه محوری برای ما مهم شده؟! چه هوشی و نجابت و غیرت و هنری در مغز و وجود مردم شهر زیبای مرزی باشماق استان کردستان هست که در 800 متر اونطرف ترش و در اقلیم کردستان کشور عراق وجود نداره؟ واقعاً یک کم به این چیزا فکر میکنی می بینی که این ایران و ایران و عرب و عرب کردن چقدر مسخره است و همه اش یه سری چیزهای سیاسی برای ایجاد تعصب و  احساسات مصنوعیه.

وا مانده در برزخ انسان و بوزینه طلایه دار تمدن و فرهنگیم

این هم کفش معروف من

نمایی از ورزشگاه (دقیقه 85 و ایران یک گل عقبه)

/ 14 نظر / 67 بازدید
نمایش نظرات قبلی
هاپوتي

چون هيچ وقت به روز نيستم و آدرس نمي‌ذارم الان هم يادم رفت. اينجا گذاشتم.

مكث

چه خوب كه بازي و از نزديك ديدين به نظر مياد تاجر باشين خيلي به سفر خارجه ميرين ... اگه ايرادي نداره از خاطرات سفرا يا نكته ي جالبي كه بهش برخوردين بيشتر تر بگين ... بعدش مي خواستيم بگيم خيلي خوب به واقيعت هاي تلخ جامعه اشاره ميكنين ولي ... ايراداتو ماهم به عينه ميبينيم اگر هم حتي مربوط به خودمان باشد تلاشي براي رفع اش نمي كنيم به عبارتي ميخوام بگم تلخ وشيرينو باهم بگين...

یک مسلمان ایرانی

سلام عرب یا پارس مسئله این نیست... درد جای دیگری است... همه اش یه سری چیزهای سیاسی برای ایجاد تعصب و رافت مصنوعیه. ممنون[گل]

مكث

كاملا درسته ... به نظر شما ايراد از كجاست! مردم ...مسئولان حكومتي ...ويا كشورهاي ديگه !! فرهنگمون غلطه يا غلط جاافتاده و ويا سياستمون درست نيست ؟؟... برام سواله اگه امكانش هست جواب بدين ... از لحاظ اقتصادي يا فرهنگ مصرف چيز شيريني نداريم... به فرض مثال اگه ديدن شخصي در دست يكيو گرفت و بلندش كرد يا اميدوارش كرد يا از تجربه ي انسان دوستي مطلبي چيزي چه ايران چه هر جاي ديگه برخورد كردين بگين خيلي خوبه ... راستي اين تصوير براي ما ديده نشد!..

به تو چه؟

برو بابا حوصلم سر رفت گوه میخردی بهتر بود

مكث

جواب سوالمو گرفتم... متاسفانه وبلاگي نداريم آخه قلم خوبي براي وبلاگ نويسي نداريم![ناراحت] ممنون كه تجربه هاتون و ميگين ...اخه تجربه خيلي با ارزشه... و..... بله تصاوير هويدا شد ...چه كفش معروفي !!!

هورمزد

سلام حاجی ! مخلصم ! تاخیر را ببخش ! خوبی؟ مطلب را چند روز پیش خواندنم ولی فرصت نوشتن نظر نشد ! 1-سرت حسابی شلوغ شده و کار به فحش و فحش کاری هم رسیده [خنده] 2-مطلب خوبی بود. دم صاب کفش گرم ! 3-این پوست تخمه ها را هم شما ریخته ای؟!

هورمزد

در خوزستان خیلی از مناطق عرب نشین هستند و حتی خیلی از محلات شهر اهواز... من کاری به قومیت و... ندارم ولی اگر به این مناطق سر بزنیم می بینیم تفاوت آشکاری از نظر بهداشت و تمیزی دارند ... و اصولآ خیلی به بهداشت محیط زندگی شان اهمیت نمی دهند.. حتی بازارهای مخصوصشان برای تازه وارد ها غیر قابل تحمل است از بس که بوی آشغال مرغ و ماهی و میگو و ... که از روزها پیش تمیز نشده در فضا پخش است... بسیاری شان روی برای دستفروشی پهن شده اند و کنارشان همان جوی متعفن پر از سبزی و آشغال ماهی و ... است

ر.رحیمی

آقا اول اینکه کور بشم اگه دروغ بگم ! امروز صبح ... مجری شبکه سراسری ... پیش از ایراد اصل نطق فرمودند : دیروز ملت مسلمان ایران نشان دادند که یک سر وگردن از بقیه ی جهان سرترند ![متفکر] کلمه ی مسلمون رو که میشنوم ... یاد اسلام می افتم و با شنیدن اسلام ... یاد رسول الله ... و این حدیث مبارک : لیس لعربی علی عجمی و لعجمی علی عربی فضل ! و بعدش این آیه که ان اکرمکم اتقی کم و از این دست حرفهای قشنگ قشنگ ! حاجی فحش هم میدی ؟!![قهقهه] حالا آی پی این بابا به تو چه رو یه نگاه بنداز ببین فارسه یا عربه ؟!![نیشخند]

سروش

همه ی زندگی مثل یه بازی فوتبال میمونه. اصلن همین شباهته که فوتبالو اینقدر جذاب کرده. به قول خودتون اگه بخوایم فوتبال مزه بده باید طرفدار یه تیمی باشیم دیگه...تو زندگی هم همینطوره...بالاخره هرکی یه کشوری؛ ملیتی؛ شهری؛ رنگی...چیزی داره که طرفداریشو بکنه و براش کری بخونه. بعضی ها برای همین فوتبال مسخره جون دادن و مردن چه برسه به کشور و ملیت و اعتقاد و ...مرگ به تنهایی تلخترین و دوست نداشتنی ترین چیزیه که وجود داره. اما گاهی یه تفکر ؛ یه اعتقاد یا یه هدف همین مرگ نفرت انگیز رو جذاب و خواستنی میکنه...همیشه همینطور بوده ...در همه ی کشورها و جوامعی که جنگی رو تجربه کردن این مفهوم قابل درکه.