نظم خدايي

   همه قوانين طبيعت از بدو خلقت دنيا وجود داشته ولي انسان در راه كشف آنها آرام آرام در پيش است. بدين معني كه فرايند توليد مثل و يا فتوسنتز از ابتدا موجود بوده و بشر هم با آن سر و كار داشته اما مدت زيادي از كشف اين پديده هاي طبيعي نمي گذرد. اگر به چنين پديده هايي كه در طول اعصار و زمان هايي بس طولاني به فعاليت و پويايي مشغول بودند به دقت توجه كنيد به يك نوع چيدمان خاص ناشي از منبعي واحد پي خواهيد برد.به مصنوعات فوق پيچيده بشري كه بنگريد و آن را با ساده ترين مخلوق طبيعي مقايسه كنيد به نتيجه اي نمي رسيد جز اينكه آن صنع بشر بازيچه اي بيش نيست. خاطر نشان مي كنم كه در اينجا بحث مقايسه خلق بشر با خالق يكتا نيست بلكه مجالي است براي نظاره و تفحص در هر دو نوع نظم و ساختار. ساختارهاي انساني چون به صورت علم براي ديگران تعريف مي شوند از پيچيدگي چنداني در واحد كل برخوردار نيستند چراكه كل اين جريان را مي توان به انتقال داده ها و علوم از فرد به فرد تعبير كرد. در مخلوقات ديگر نيازي به اين پروسه نيست چون اين مخلوقات به قدري پويا، دقيق و استادانه پايه ريزي شده اند كه براي مدتي محدود بوجود نيامده اند و در بدو خلقت در كمالند و طول دوره خود را كه چه بسا لايتناهي باشد به بهترين نحو سپري مي كنند بدون نياز به متصدي و غيره. اگر واقعا به علوم علاقمند باشيد و به آن عشق بورزيد در طي فعاليت علمي خود (در هر زمينه اي) حتما به نكاتي در آن زمينه پي خواهيد برد. نكاتي كه انسان را به منبعي از دانش و شعور فراوان رهنمون مي كند. در مثال جزء مي توان به ساختارهاي حياتي موجودات اشاره كرد. مثلا يک سلول زنده. اين همه فعل و انفعال در كوچكترين فضاي ممكن، با اين دقت، با اين كيفيت جدا تحسين بر انگيز است. اگر باز هم دقت كنيد مي بينيد كه اكثر پديده ها به هم وابسته هستند و پديده اي به طور مستقل عمل نميكند. در يك ساختار يكپارچه و يكسو. شايد يك سلول در زير ميكروسكوپ زيبايي يك ميكرو چيپ ميكروسكپي را نداشته باشد، شايد فرم عجيب و غريب بعضي جوارح در برابر ربوتهاي شكيل مضحك بنظر برسند  و يا بي نظمي ظاهري يا بي قوارگي در برخي چيزها (مثلا درخت) در برابر دستگاههاي مكعب مستطيل امروزي زننده باشد ولي قطع بدانيد كه آن چيز به بهترين فرم ممكن خلق شده است. نظاره بر مخلوقات خدا، كنكاش و بررسي در علوم و طبيعت همه و همه تنها وسيله و راهي است براي سعادت انسان. سعادتي واقعي مبعوث از ذات پروردگار عالم. خوشبختي از دو منظر. اول براي رفاه بيشتر بر روي زمين دوم رسيدن به كمال انساني و شناخت خود و خداي عزوجل.  

       <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

/ 28 نظر / 8 بازدید
نمایش نظرات قبلی
زوربا

يعنی فکر ميکنيد که بد تر از امروز باشه؟

زوربا

س اگه مطمئنيد ميتونيد با تواناييهاتون نسبت به امروز و فردای خودتون تصميم بگيريد وگرنه که بايد منتظر فردا و فرداهابود -شاد باشيد.

Nazanin

Salam chetori?aval az hame man aslan az jarian khabar nadaram chi shode`??? bishtar tozih bede darzemn jaleb bood matnet nazaramo dafeye baad minevisam alan bayad beram!

هیما

سلام.ممنون که سر زدی.راستی آقا سعيد من يه سوال داشتم:مگه نميگن خدا از همه چيز بی نيازه . پس چرا ما رو برای عبادت خودش خلق کرده اون که به عبادت ما هيچ احتياجی نداره.ممنون که سر زدی . بازم پيش من بيا.منتظر جوابتم هستم.با تشکر............

ساسان جعفرنيا

ا سلام .سايت جالبی بود. جهت کسب اطلاع بيشتر در مورد آموزش علوم کشاورزی و باغبانی می توانيد به سايت زبر مراجعه کنيد.

mitra

سلام دفعه ی قبل که مطلبتون رو خوندم اين حس آرامش بهم دست داد از اين بابت ممنونم اما در مورد اين مطلبتون و مطلب قبلی . چيزی که هست اينه که شما برای هرچيز يه لا ممتغير در نظر گرفتيد .

mitra

البته اگه نگيد لامتغيير رو تعريف كن !

علي سراواني

سلام ايميل رو من فرستادم/ ببخشيد که نتوانستيد استفاده کنيد/ چون تا شنبه به کامپيوتر دسترسی ندارم شنبه مجددا برايتان ميفرستم/ شاد باشيد

بابك

سلام سعيد جان.من چيزی برا تو نفرستادم.احتمالا از اين ويروساييه که مقصدشونو تصادفی انتخاب ميکنن.از آدرسrozas_1979 بود؟به توصيه ات عمل ميکنم و متاسفم که يه چيزی که اسم من روشه باعث ناراحتيت شده.موفق باشی.

بابك

راستی نگفتی ايميل از کدوم آدرس من به دست تورسيده؟راجع به کامنتتم بايد يگم باهات موافقم که يکی از اهداف اين سازمان مصرفی کردن جوامع بخصوص جهان سومه اما دارم فکر ميکنم چرا ما نبايد محصولاتمونو مصرفی کنيم؟راستش اين نظرو که جون الان نسبت به چين و مالزی يا هر جای ديگه ای عقبتريم پس قيد رقابتو بزنيم و فقط اعتراض کنيم که شما داريد استعمار ميکنيد نمی پسندم.اينطوری عقب ميمونيم سعيد جان!باور کن!