پسر ایرانی

این وبلاگ زین پس هر وقت که بشود به روز می شود!

اصل فراموش شده ژنتیک

 

  همیشه مسائل تربیتی چه از بعد کلان و چه خرد دغدغه انسان بوده و هست. تربیت نسلها و انتقال آموخته های مثبت و روشهای آن نیز از جمله مسائلی بوده که مدتها فکر آدمی را به خود مشغول کرده است. قضاوت اینکه بشر تا چه حد در این زمینه موفق بوده کار ساده ای نیست چرا که تنها چند عامل محدود در این زمینه موثر نیستند. عوامل بسیار متعددی در این امر دخیلند که در اینجا تاکید بر عاملی است که علیرغم نقش مهمش  توجه چندانی به آن نمیشود.

  ژن یا اندوخته وراثتی انسانها یک سری داده های بالقوه و پایدار هستند که می توانند بسیاری از خصوصیات ظاهری و اخلاقی نسل بعد را تشکیل بدهند و آن را به نسلهای بعد منتقل کنند. شباهت ظاهری میان فرزندان و والدین و والدین با اجدادشان ناشی از همین مقوله است  ولی آیا تنها این شباهتها در ظواهر خلاصه میشود؟ قطعا اینطور نیست. شباهتهای اخلاقی و رفتاری بسیاری را میتوان بین هر دو یا سه (یا بیشتر) به طور واضح مشاهده کرد. اما عاملی که سبب میشود علیرغم این همه شباهت (که به آن همخونی نیز تعبیر میشود)اختلافاتی بنیادی بین این نسلها پدید بیاید مقوله زمان  و موقعیت است. بسیاری از خصوصیات و حتی ژنها وابسته به جنسیت یا سن هستند و خیلی از متولیان امور تربیتی از این امر بی اطلاع هستند.

  اگر با دیدی بازتر به این قضیه نگاه کنیم و زمان را به عقب برگردانیم مطمئنا به شواهدی میرسیم که تا قبل آن از آن بی اطلاع بودیم. فی المثل میتوان یک پدر با فرزند پسرش و یا یک مادر با فرزند دخترش را مورد بررسی قرار داد. به این صورت که پسر یا دختر در هر سنی که به سر میبرند با والدین خود در همان سن مقایسه شوند. البته در این  امر میتوان از مابقی موارد نظیر مثل عمو خاله عمه دایی و پدربزرگ و مادربزرگ و حتی اجداد کمک گرفت تا طیف وسیع تری را مورد بررسی قرار دهیم و به نتیجه دقیقتری برسیم. به احتمال بسیار زیادی (علیرغم گذشت زمانی طولانی) از شباهتهای موجود متعجب خواهید شد. در این بحث نباید اصولی مثل پیشرفتهای علمی و تکنولوژیکی یا قیود و جو جامعه را نادیده گرفت ولی میشود کمی تعدیل آنها را تعمیم داد. برای توضیح بیشتر اضافه میکنم که مثلا کدام خصوصیت بارز و ماندگار (غیر مقطعی) در شما وجود دارد که در هیچیک (دقیقا هیچیک) از نزدیکان درجه اول شما وجود ندارد یا نداشته؟ اگر جواب شما به کلی منتفی و مغایر پاسخ هیچکدام باشد باید قدم به مرحله بعد بگذاریم که مقاله بعد به آن اختصاص دارد. 

 

 

 

 

   + سعید ; ۳:٤٢ ‎ب.ظ ; شنبه ۱۳۸٢/٤/٢۸
comment نظرات ()