پسر ایرانی

این وبلاگ زین پس هر وقت که بشود به روز می شود!

فلسفه تحريم روزه در عيد فطر

بالاخره ماه رمضان هم به پايان رسيد و خوشا به حال كساني كه بهره كافي را از اين ماه پر بركت بردند. موضوعي كه مدتها پيش من را به فكر فرو برده بود مربوط ميشد به همين عيد فطر كه پس از آخرين روز ماه رمضان قرار دارد. روزي كه روزه گرفتن در آن حرام است. جالب است كه پس از يك ماه كه روزه گرفتن بر هر مرد و زن مكلفي واجب است روزي را داريم كه روزه گرفتن در آن يك گناه كبيره محسوب ميشود.
عللي كه من شخصا و بدون هيچ مطالعه جنبي و مربوطي پيرو اين موضوع به آن رسيدم شامل موارد زير مي شوند:
1. خداوند تبارك و تعالي براي اينكه بندگاني را كه از سر عادت به روند روزه گرفتن ادامه مي دهند از آن حال و هوا خارج ميسازد و نظمي كه طي اين سي روز به دست آمده را به هم ميزند تا پس از اين روز مبارك افراد به اراده و خواست خود روزه مستحبي يا قرض آن را به جا آورند.
2. از آنجايي كه هميشه در طول تاريخ ظهور دين مبين اسلام مسلمانان جهان در زير ذره بين بدخواهان و ملحدان بوده اند تا به نحوي وجهه آنان را تخريب كنند و به مقاصد خود برسند بسيار طبيعي به نظر مي رسد كه همينان در آخرين روزهاي ماه رمضان مسمانان رو مورد تمسخر دهند كه براي اينكه چند روزي بيشتر روزه نگيرند و از شر اين گرسنگي و رياضت رهايي يابند بزرگان و خردمندانشان رو آسمان مي كنند تا ماه را رويت كرده و به ديگران ابلاغ كنند. حال آنكه با وجود عيد فطر و تحريم روزه در آن اين حالت پيش نخواهد آمد.
3. چون كه در اين روز بر هر مسلمان مستعد و مكلفي واجب است كه مقداري از دارايي خود را به عنوان فطريه كه مقدار آن هر ساله توسط علماي عظام تعيين مي شود به نيازمندان بدهد و اين دارايي مي تواند به صورت خوراكي باشد شايسته نيست كه در اين روز كسي روزه دار باشد تا به نحو مطلوب تري اين مراسم صورت پذيرد.
نظر شما چيست؟

   + سعید ; ۸:٠۱ ‎ق.ظ ; جمعه ۱۳۸۱/٩/۱٥
comment نظرات ()