پسر ایرانی

این وبلاگ زین پس هر وقت که بشود به روز می شود!

زشت و زیبای سال خورشیدی جدید

 

 طبق رسم هر ساله امسال هم "هفت سین عزیز"* رو برای تماشای شما میذارم. لباس عروسک هم هنر دست عزیز است!

درخت تو گر بار آشغال بگیرد ... به گند آوری چرخ نیلوفری را

از اونجایی هم که توی این مملکت تقریبا پشت بند هر حالی باید منتظر یک ضد حال بود این تصویر رو که مربوط به یکی از رودخانه های گیلان - روستای کله سر - هست رو براتون میذارم تا خودتون ربط بین این رسوم و نمادها با اونچه که ما در عمل و همزمان با این طبیعت و زیبایی میکنیم پیدا کنید! ما از سه متری همین درخت ماهی هم گرفتیم و خوردیم! با تشکر از پدرام عزیز البته که اگر توصیه های خشونت آمیز ایشون نبود عمراً برای این ورزش یا تفریح سوپر هیجانی و سراسر نشاط و تفریح تا اونجا میومدم!

هنر واقعی و مشهود ایرانی

*عزیز: مادر خانمم

 

   + سعید ; ٩:۱٢ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۱۳٩۱/۱/٢٢
comment نظرات ()

نماد و دیگر هیچما ایرانی ها از قدیم عاشق نماد سازی بودیم و هستیم. این رو میتونید از عمیق ترین اعتقادات مذهبی تا ساده ترین امور زندگی روزمره ببینید. "تعارفات" نمادی از تکریم از کرم نداشته، ماکت و شمایل این و آن را ساختن از چیزهایی که حتی تو نزدیکی اونها هم جایگاهی نداریم. همین هفته تو که توش هستیم در یک روز نمادین و روزی که فقط اسماً "طبیعت" نامیده شده و  سابقه اش رو تا سی قرن پیش کش میدیم میریم و گند میزنیم به طبیعت و انسانیت (لینک خبر مرتبط). در فصل زایندگی و رویش ماهی های زبون بسته را میگیرم اسیر میکنیم و میکشیم که چی ؟ حال میکنیم این باشه که قشنگه... یا مقلب القلوب... حول حالنا الی احسن الحال....  این هم از حال و روز ما!  از عمره مفرده یک نماد بی معنی می سازیم که از روز اول تا آخرش با زور و فشار توی گرده این و اون و غیبت و یقه گیری در مسجد النبی و بازار گردی و عکاسی ممنوع و تدخین در سالن فرودگاه و جنب بقیع از اول تا آخر به فکر ساختن هر چه بهتر و بیشتر اونیم؛ از عرق چین سفید و عکس های جورواجور بگیر تا سوغاتی های چینی به درد نخور و ولیمه سنگین و  پرده نویسی و آگهی روزنامه و خونی کردن کوچه و خیابون و دود و سر و صدا وسائل و ملزومات تشکیل نماد ها هستن. مدیران ما با که شاید آخر سفرشون کیش و قشم بوده با بودجه شرکتی یا دولتی پا میشن میرن فرنگ و امارات و ژاپن و بعد مثلاً میبینن که روی یک دری نوشته R&D بعدش به اون توده گوشت داخل جمجمه آریاییشون فشار میارن که آهان! اینا واسه همین R&D  پیشرفت کردن! اولین کاری هم که البته بعد از خرید و توزیع سوغاتی و جابجایی عکسها و خاطرات گویی میکنن اینه که بیان و یک R&D مسی یا برنزی نفیس رو سفارش بدن (از اونی که اونجا دیدن هم بهتر) و بچسبونن به در یکی از اتاق ها و نمادین یک روبانی هم قیچی کنن و عکس و فیلم و تبریک و پارچه نویسی و... اما آخرش؟؟! هیچ دقت کردین ما زیباترین مساجد و گرونترین جلدهای قرآن و نفیس ترین آثار هنری مرتبط با اسلام رو همیشه تولید میکنیم و میذاریم یه گوشه و پزش رو بدیم؟ تا هوا خوبه یه سر همین مسجد شیخ لطف الله اصفهان رو ببینید و بعد با نگاه به اطرافتون هی به خودتون تلقین کنید که اینجا خانه خدا نیست، اینجا خانه خدا نیست....  چون جور دیگه نمیشه اونجا سر کرد.
طرف حاضر نیست یک توبه ساده بکنه، دیون و حرامی که خورده رو مسترد کنه، اون چیزی که ازش خواستن رو ادا کنه بعد میاد نمادین طی یک مراسم ظاهری من در آوردی به خودش یا دیگری صدمه جسمی میزنه تا تمام ذنوب و ذمه هاش فی الفور دود بشن برن هوا!
کارهای ایرانیها مغز نداره... چون از مغز بیرون نمیاد. چطور میشه قرینه هر چیزی که در بیرون میبینن فوراً در ایران کپی میشه اما کیفیت و کارایی نمونه اصلیش رو نداره؟  دلیلش همینه. فکر میکنن با تقلید از لباس فرم راننده های تاکسی دبی راننده های تاکسیشون مث همونها رانندگی میکنن یا فکر میکنن با ریش پرفسری دانشمند میشن. شما ژاپن برید. افتادگی و سادگیشون از رئیس جمهور تا رفتگرشون یکیه در حالیکه دومین یا سومین اقتصاد برتر دنیا و شماره دو اختراعات دنیا هستن و حالا اینجا رو بیا و ببین! یک توریست ایرانی  میره دبی از همون توی هواپیما هر کی و هر چی می بینه ایش و ویش میکنه و فحش میده و تحقیر میکنه که آی ایران سوسمار خورن، اینا اینطورن اینا اونطورن.
دست از این ظاهرسازی بردارید! مغز کلام رو بگیرید. این مملکت با حرف و شعار، تغییر اسم و نامگذاری و درست کردن ماکت سایز بزرگ و کوچیک درست نمیشه...! یک صدم این جانگولر بازیتون رو بذارید برای انجام یک کار درست... همه چیز درست میشه... اینجوری سال خوبی خواهید داشت وگرنه با پیامکهای دست جمعی و کپی شده و ان شالله و ما شالله نه این سال و نه هیچ سالی بهتر نمیشه پس آرزوی و تعارف محال این دم سالی تحویل همدیگه ندیم. خیر نصیبتون.

پ.ن: ممنون از دوستی که لینک خبر فوق رو برای من فرستاد.

تصویر: خبرآنلاین

   + سعید ; ۱۱:۳٦ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ۱۳٩۱/۱/۱٥
comment نظرات ()