پسر ایرانی

این وبلاگ زین پس هر وقت که بشود به روز می شود!

و اینک نمود بارز تمدن 2500 ساله...!

.

.

.

... گشتیم نبود، نگرد نیست!

 

 

شاید برای خیلی ها که مکرر سفر خارجی میرن و فوراً به ایران بر می گردن این فکرها خیلی زود کمرنگ و بی اثر بشن اما هر روز و هر بار بیشتر به این موضوع فکر میکنم. به این موضوع که تفاوتهای فاحش رفتاری و فرهنگی ایرانیها چطور میتونه اینقدر متفاوت و حتی عقب مونده باشه. نسبتی بزرگ بین کشورهای اطراف چه برسه به اروپا و آسیای دور. جدای از ذهنیتهای سیاسی و فارغ از همراهی و ضدیت با افراد به نظر من ایرانیها چون با دیگران مراودات نداشتن اثری نگرفتن و اثری هم منتقل نکردن. میدونید! من می بینم که مثلا هندیهایی که در کشور و شهر خودشون حتی کنترل یا قید و بندی روی محل تخلی ندارن بعد از یک مدت (به هر طریق یا دلیلی) کار به جایی می رسه که به عنوان مثال در یک عرصه مکانیکی مثل رانندگی کوچکترین قوانین رو با دقت زیاد رعایت می کنن. این رو توی کشورهای عربی که تعداد زیادی هندی یا پاکستانی کار و زندگی میکنه میتونید به وضوح ببینید. حتی خود ایرانی ها هم وقتی به جوامع دیگه اضافه میشن تا حد زیادی رفتارشون فرق میکنه. البته ایرانیها یک سری خلقیاتی مثل ضد نظم و قانون بودن رو دارن و اینرو خیلی سریع میتونن بروز و حتی آموزش بدن. حالا این رفتارها از کجا اومده و چرا هست من فعلا چیزی در موردش نمیگم و کاری هم نداریم.

به نظر من جامعه ایران به نوعی رها شده است. یعنی جهتدهی مثبت و هدفمندی اون رو هدایت نمیکنه. علت اصلی رفتار پذیری ساده و فوری ما هم میتونه همین باشه. یعنی مقاوت خاصی در برابر این موارد دیده نمی شه. دیروز یک پسری دیدم که پشت پیراهنش پرچم کشور ترکیه بود. اصلا نمیدونم که این خودش میدونست این چی هست یا نه اما دیگه پرچم ترکیه رو به دوش کشیدن راستش رو بخواید برای من غیر ملموس و عجیبه. انگلیس، امریکا نمیدونم آلمان یا حتی فلسطین و لبنان میتونه یک علامت یا در برگیرنده یک فکر باشه اما ترکیه رو نمیدونم به شکل عمومی ترش باید به چی ربط داد!

در اول این نوشته گفتم که فکر من نسبت به این موضوعات هر روز بیشتر درگیر شده و خیلی دوست دارم که بیشتر بدونم و ریشه یابی کنم. کتاب و مقالاتی بخونم و با افراد دانا و مجرب صحبت کنم. البته یکی دو تا کتاب خوب هم خوندم که خیلی خیلی موثر بود. در ادامه این رشته افکار من خیلی تلاش کردم که از این تیتر بزرگ و تکراری ((تمدن 2500 ساله ایرانیها)) یک نمود واقعی و رایج برای جامعه مون پیدا کنم. راستش اصلا موفق نشدم. نمیدونم اشکال از منه یا واقعاً همینطوره که مثلا وقتی شما به یکی در بیرون ایران بگید که کشور و مردم من دارای 2500 سال سابقه تمدن هستن و توی اجنبی با ارفاق 300 سال پیش وجود نداشتی یا مثلا فلان میخوردید یا سرخپوست کباب می کردی این و این و اون و اینها نمود بارز تمدن ایرانی هست و شما بسوزید که ما داریم و شما ندارید. خب! ما چی داریم؟ نه جداً فکر کنید ما الان چی از اون 2500 سال تمدن داریم. داریم! داشتیم نه! داریم! (فعل ماضی برای حال حاضر به کار می رود لطفا پیچش ندهید که گیر خفن خواهم داد).

خاطره یک خطی: بعد از بازدید از موزه لوور و کاخ ورسای و چند جای دیگه توی ایتالیا و اسپانیا یکی از همراهان گفت: میخوام بدونم کدوم احمقی گفته هنر نزد ایرانیان است و بس.

Disclaimer :   بیانات فوق الذکر بیانگر نظر و دیدگاه من و این وبلاگ نیستند.

 

نمایی از تمثال پادشاه ایرانی در فیلم 300

 

   + سعید ; ٧:٥۳ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ۱۳۸٩/۸/٢٥
comment نظرات ()