پسر ایرانی

این وبلاگ زین پس هر وقت که بشود به روز می شود!

خود کرده را تدبیر نیست

 

وقتی برای موضوعی با ماهیت سرگرمی به نام دربی در میان دیدگان هزاران شاهد و ناظر و دوربین از داوران خارجی دعوت به عمل می آید چگونه است که به خاطر مسئله ای که تعابیری چون سرنوشت و عقیده و آینده و وظیفه عقلی و شرعی و ملی با آن عجین شده باید اینچنین اعمال شود که حتی هزار قسم و بیانیه و بند و تبصره هم نتواند صدای معترضین و مدعیان را بخواباند؟ در یک فوتبال باشگاهی بین آبیها و قرمزها در پایتخت با حضور 22 بازیکن فوتبال و یکصد هزار تماشاگر می توان با چهار داور خارجی و چندین خبرنگار و دوربین و سپس برنامه چالشگری مثل نود التهاب متعصب ترین طرفداران و سرسخت ترین مدعیان را به طور منطقی و چند جانبه و مستدل به آرامش و صلح تبدیل کرد اما برای یک مشارکت چهل میلیونی برای تعیین سرنوشت یک کشورهمه چیز باید به گونه ای باشد که صدها حرف و شبهه ریز و درشت در پس آن بماند که هیچ پاسخ قاطعی هم در پایان نخواهد داشت. این بساط عجیب خیابانها و اخبار و کشته و مجروح و محبوس شدنها و تردید و تناقض و اعتراضی که به نظر می رسد با روحها و جانها گره خواهد خورد و به عمق تاریخ و عقیده مردم نفوذ خواهد کرد همه و همه با یک چنین تدبیری که ورزشی ها و غیر سیاسیون که کم سوادی آنها همواره مورد طعن بوده پیشتر آن را حل و فصل کرده اند و امروز نخبگان و نظریه پردازان ما در این زمینه چنان دست و پا بسته شده اند که باید طعن همانها را هم شاهد باشند. ایران چندی پیش ناظر انتخابات ارمنستان بود، نمیگوییم از موساد و سیا ناظر بیاورند. دو سه کشور مثل هندوستان، ارمنستان و مالزی یا یونان و اسپانیا را برای نظارت دعوت می کردند تا به همه این شایعات و گرفتاریها خاتمه دهند. خود کرده را تدبیر نیست.

 

   + سعید ; ۱٠:۳٦ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۱۳۸۸/۳/٢٦
comment نظرات ()

رئیس دولت کریمهء واقعی کیست؟

 

در دو مقطع به خوبی یاد دارم دلم خیلی شدید برای تنهایی و مظلومیت امام غائب (ع) سوخت. شاید ذکر دو مورد و آن هم در مقاطعی تقریباً مشابه ولی با فاصله ایرادی باشد بر من اما قلباً دوست دارم از آن سخن بگویم. یک بار وقتی بود که فیلم مستند "کدام استقلال، کدام پیروزی بود" و دومی زمانی بود که از خیابانی رد می شدم و فردی که کم توان ذهنی بود و پرچم ایران را در کنار یکی از ستادهای آقای احمدی نژاد تکان می داد. به خوبی به یاد می آورم که در آن فیلم مستند (ساخته مسعود دهنمکی) پس از بازی داربی بود که مردی از شدت ناراحتی شکست تیمش زار میزد و دو نفر زیر بازوانش را همچون پدرمرده ها گرفته بودند. یکی از لغو مجلس شادی اش به همان سبب سخن میگفت و دیگری از بس فریاد زده بود صدایش در نمی آمد. یک نبرد تمام عیار با عصبیتهای بنفش و جاهلی، هزینه ها و فریاد ها، شادی ها و غم ها و وعده و امیدها فقط برای دو یازده نفری که هر فصل آنها را در گوشه ای می بینی و بعضاً در جبهه حریف.

من همیشه حساسیت خاصی روی افراد کم توان جسمی و ذهنی جامعه داشته ام و تقریبا بدون استثناء در مواجهه با این افراد در دلم برایش دعا میکنم بر 1. شفایش 2. صبر و شکیبایی بر مشکلش و سپس یک صلوات برای اجابت هم می فرستم. خدا گواه است این چهار نفر که خود را به صف کرده اند و برای آرمانهای انسانی و اسلامی من و شما ((همه کار)) می کنند اگر حق همه را پایمال کنند، به یک به یک مردم بی اعتنایی کنند و مال غنی و فقیر را به حساب شخصی خود و دیگران واریز کنند حق آن پرچم به دست و شادی امثال او اگر تمکین نشود لعنت خدا بر او و هوادارانش باد. در این روزها و در میان این هیاهو و رنگ و خبر، رگهای گردن بر آمده و فریاد و بحثها و بوقها، اتهام و تبرئه و زنده باد و مرده باد و شب زنده آزاریها برای آنکه ((می بیند)) هیچ حقیقتی واضح تر از مظلومیت و تنهایی امام زمان (ع) نیست. انسان و نماینده ای که هر آنچه از آدم ابوالبشر (ع) تا من و شما با بهت و حسرت در رویاهایمان پرورانده ایم یکجا، کامل، بی خلف وعده و منّت به زندگی و سفره و قلبها و اذهان و شهرهایمان خواهد آورد هم اکنون غریبانه به کنج عزلت افتاده و یادش از جمعی که بسیار بسیار کمتر از رای دهندگانند و دو سه روزی در تقویم رسمی آن هم از سر تقارن و رویه رسماً از او یاد می شود فراتر نمی رود. به حق که چه نیک پیش بینی شده است که سخت ترین امتحان از آن ما مردم در آخر الزمان است. بیابیم خودمان را و بیابیم گمشده واقعی مان را در این امتحان دشوار.

   + سعید ; ۱۱:٤۳ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۱۳۸۸/۳/۱٩
comment نظرات ()

چه میکند این سیگار!

 

به نقل از شبکه خبر، محمدرضا مسجدی، دبیر کل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات گفت: بنا بر آخرین آماری که شرکت دخانیات اعلام کرده است، میزان مصرف سیگار در سال 1367 نزدیک به ۵۶ میلیارد نخ بوده که در مقایسه با سال‌های گذشته متوسط ۶٠ میلیارد نخ سیگار است که نزدیک به 4 میلیارد نخ افزایش داشته است.

وی ادامه داد: حدود 25 درصد از مردان بالای 15 سال و حدود 5/3 درصد خانم‌های بالای 15 سال در کشور ما سیگار می‌کشند که جمعیتی بالغ بر 10 میلیون نفر می‌شود.

مسجدی رقمی را که سیگاری‌ها هزینه می‌کنند 1500 میلیارد تومان در سال عنوان کرد و افزود: تقریبا رقمی دو برابر آن از سوی دولت برای درمان بیماری‌های ناشی از سیگار هزینه می‌شود.

دبیر کل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات کم ترین آماری را که مربوط به مرگ و میر ناشی از بیماری‌های سیگار اعلام می‌شود حدود 75 هزار مورد مرگ بیان کرد و گفت: در ایران هر 7 دقیقه یک نفر براثر بیماری‌های ناشی از سیگار جان خود را از دست می‌دهد که مجموع آن در یک روز حدود 205 نفر است.

وی گفت: در جهان هر 6 ثانیه یک نفر از بیماری‌های ناشی از استعمال دخانیات فوت می‌شود.
مسجدی تصریح کرد: امیدواریم از تیر قانون استعمال دخانیات در سراسر کشور اجرایی شود و فرهنگ آن در جامعه نهادیه شود.

وی گفت: براساس قانون جامع کنترل دخانیات باید به سمتی برویم که به هدف نهایی کنترل نهایی دست پیدا کنیم است، پیشگیری، عرضه و کنترل مصرف و کمک برای ترک از اهداف قانون جامع کنترل دخانیات است که امیدواریم با توسعه کلینیک‌های ترک سیگار به افراد سیگاری برای ترک کمک کنیم.

همچنین مصطفی غفاری، رئیس ستاد کشوری کنترل دخانیات در نشست خبری با خبرنگاران با بیان اینکه سیگار عامل 30 درصد از مرگ و میرهای ناشی از سرطان است گفت: 90 درصد سرطان‌های ریه، 75 درصد بیماری‌های ریوی و 50 درصد بیماریهای قلبی عروقی مربوط به مصرف مواد دخانی است. وی با بیان اینکه این پروتکل الحاقی تاکید بر کنترل قاچاق سیگار دارد ادامه داد: کمپانی‌های تولیدکننده سیگار اگر سالانه 5/2 میلیون نفر مصرف کننده جدید نداشته باشند، دچار ضرر می‌شوند و یکی از اهرم‌های آنها برای جذب این مصرف کنندگان جدید قاچاق است.

عشق سیگار

   + سعید ; ۱٠:٠٧ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ۱۳۸۸/۳/۱٢
comment نظرات ()

 

 

شهادت مظلومانه حضرت فاطمه زهرا (س) یگانه فرزند پیامبر اسلام (ص) بر دوستداران آن بزرگوار و دشمنان بدخواهان ایشان تسلیت باد.

 

   + سعید ; ٩:٤٦ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ۱۳۸۸/۳/٥
comment نظرات ()