پسر ایرانی

این وبلاگ زین پس هر وقت که بشود به روز می شود!

رانندگی در ایران!

 

پیش از هر چیر از تاخیری که رخ داده عذرخواهم. علت، سفری نسبتا ناگهانی بود که توفیق به روز سازی را از من گرفت. در این زمان از دوستانی که با پیغام ها و توجه خود مرا مورد لطف قرار داده اند سپاسگزارم.

همانطور که پیش از این وعده داده بودم و هورمزد عزیز به طور ویژه در جریان است قصد دارم در مورد رانندگی مطلبی بنویسم که مطمئن هستم بخشی از آن به دلیلی که در متن شرح خواهم داد جالب توجه خواهد بود.

 

بدترین رانندگان خیابانهای ایران به شرح ذیل اند:

1.                   زنان

2.                   افراد مسن (زن و مرد).

3.                   تاکسی های پیکان غیر بی سیم.

4.                   وانت ها

5.                   پیکانهای قدیمی عموما زیر مدل 65.

6.                   کسانی که با موبایل صحبت می کنند.

7.                   سیگاری ها.

8.                   پژو مشکی (تیره).

 

تخلف از نوع لطیف!

 

در خصوص رانندگی عجیب زنان نیازی به شرح و توضیح نیست و صدماتی که به اعصاب و سایر خودروها و محیط اطراف وارد می کنند بر همه جز بانوان روشن است. حقیقتا در ذکر این موضوع در صدر فهرست قصد خاصی ندارم اما به دلیل عمومیت موضوع و این که زنان به طور کلی در این زمینه هنوز مشکلات اساسی دارند لازم دانستم به آن اشاره کنم. یک دلیلی که زنان بر خلاف تصور عموم خلاف های آیین نامه ای فاحشی مرتکب می شوند این است که عمده ایشان در ((تشخیص)) این علائم و قراردادها اشکال دارند و اگر هم اندکی متوجه بشوند گمان ایشان به تخلف دیگران است! با این همه زنان قابل احترام و با شخصیت هستند اما هنوز در یک نگاه کلی این بخش از جامعه هنوز رابطه خوبی با این وسیله رایج پیدا نکرده است و تقریبا به تمامی دلایل آن واقف هستم و آن را منطقی می بینم.

 

مرد + موبایل = زن!

در جایی به رانندگانی اشاره کرده ام که حین رانندگی با موبایل صحبت می کنند. در خصوص این افراد و کهنسالان باید گفت که ایشان در همان برهه به نوعی رانندگی زنانه بروز می دهند.

 

مرغ و خروسی که وانت می شوند! (سیمرغ آهنی)

خودروهای وانت به دلیل اینکه دید و توجه کمی نسبت به محیط اطراف دارند و اغلب از طبقه نه چندان با فرهنگ جامعه هستند (توهین نشود) و بسیاری از ایشان سیگاری هستند رانندگی وحشتناکی بروز می دهند. همین مسئله در خصوص پیکانهای مدل پایین صحیح است و به دلیل اوراق بودن خودرو توجهی به محیط ندارند و با یک وجب رنگ و بتونه اضافه بر روی خودرو دیگر نگران برخورد این پاره آهن های آلوده ساز و پر سر و صدا با اشیا و افراد دور و بر خود نیستند و تفاوتی نمی کند که خودرو خودش به درخت یا جدول بخورد یا یک ماکسیما و پرادو نقشی بر آن ایجاد کند! عمده این افراد سیگاری اند و در شب چراغ های خود را خاموش یا نیمه خاموش نگه می دارند. هنوز علت این رفتار عمومی را نمی دانم اما نقص فنی جدی در این خودروها و خودروهای اختصاصی بانوان از مشخص های بارز آن است. بحران وانت در استان مازندران بیداد می کند!

 

سیگار، پرچم داغ تجاوز!

 

سیگاری ها به دلیل اینکه دارای مشکلات داخلی هستند و حتی به خود و خانواده و فرزندانشان رحم نمی کنند طبیعی است که رحم و مراعاتی برای سایر شهروندان قائل نباشند و این بلای خانمانسوز اگر با هر یک از رانندگان اشاره شده جمع شود عمق فاجعه بیشتر خواهد بود و تجاوز به حقوق دیگران از بدیهیات ایدئولوژیکشان (!) به شمار می رود! حال گر خانمی بخواهد با سیگاری کوچک با انگشتانی صاف بر روی فرمان سیگار بکشد این جریان خودش خود بخود یعنی تصادف!

 

مشکی رنگ جرمه!

 

در این که در اغب فیلمها افراد مافیایی دارای ست ها و خودروهای مشکی هستند حتما نکته ای نهفته است. این گونه افراد که به رنگ مشکی خودرو علاقه دارند دارای روحیه ای خودسر، قدرت طلب و شاید با غلوی که من می کنم ((تجاوزکار)) هستند. اما چرا پژوی مشکی؟! بگذارید یک توصیه دوستانه به شما بکنم! اگر یک پژو پارس یا جی ال ایکس مشکی دیدید مراقب باشید و وقتی به این توصیه بیشتر فکر کنید که این خودرو دارای رینگهای اسپرت باشد! عمق ((فاجعه سیاه)) آنزمان بیشتر روشن می شود وقتی بدانید وجود حتی یک برچسب مشکی بر روی چراغ های یک خودروی سفید یا شیشه مشکی می تواند به اندازه یک خودروی تمام مشکی خطرناک و آزار دهنده باشد. حالا می خواهم به آن نکته جالب اشاره کنم! این رانندگان اغلب سیگاری اند و وقت رانندگی سیگار می کشند. اگر اندکی به رانندگی آنها دقت کنید و زمانی را در پشت سر ایشان برانید می بینید که محیط بیرون از خودرو یعنی آشغالدانی سیار و بزرگ ایشان که هر چیزی را به بیرون پرتاب می کنند،  آزار عادتی است رایج و در تخلفات آشکار و رفتار های ناشایست رقیبی ندارند. طبق آمار رسمی جهانی بالاترین آمار تصادفات خودرو متعلق به خودروهای مشکی است!

امیدوارم پس از مطالعه این مطلب که بارها آن را مستقیما و عینی به اثبات نزدیکان رسانده ام با اندک توجهی به این موارد پی ببرید و در آینده آن را به کار ببرید. پس همیشه از خودروهای مشکی به ویژه پژو مشکی پرهیز کنید و اگر نتیجه داد دعایش را در حق من فراموش نکنید. در انتها دوست دارم دو خط جداگانه بنویسم.

1.          از خانمی پرسیدند تا به حال تخلف رانندگی کرده ای؟ گفت: نه! اما هر روز کلی خودور در جهت عکس از کنار من عبور می کنند و چپ چپ نگاه می کنند!

2.          اگر می خواهید کسی را بشناسید و یا حتی خواستگار خواهر یا دخترتان را بشناسید فقط کافی است از او بخواهید یک ساعت در شهر رانندگی کند! در صحت و دقت این آزمون شک نکنید! ان شاالله مبارک است...!

 

راننده پژو مشکی

 

 

 

   + سعید ; ٩:٢٤ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ۱۳۸٧/۳/٢۸
comment نظرات ()

دعوای زن و شوهر نمک زندگی است اگر...

این هم یک توصیه عجیب و غریب دیگر از محققان علوم ارتباطات و روان‌شناسی؛
آنها می‌گویند زن و شوهرها اگر می‌خواهند سالم بمانند و مدت بیشتری عمر کنند، بهتر است به جای این که دلخوری‌ها و غم و غصه‌های‌شان را توی دل‌شان بریزند، آن را بیان کنند، حتی اگر این بیان، موجب جنگ و دعوا و درگیری بین زن و شوهر بشود.
این نتیجه مطالعه‌ای است که محققان دانشگاه میشیگان انجام داده‌اند و قرار است در شماره ژانویه نشریه علمی «ارتباطات خانوادگی» منتشر شود.
اساس ایده این مطالعه از آنجا شکل گرفت که تحقیقات قبلی نشان داده بود بیان احساسات، به ویژه بیان احساسات منفی، نه تنها در سلامت روح و روان انسان‌ها تأثیر خوبی دارد، بلکه کاهش استرس می‌تواند به پیشگیری از برخی بیماری‌های جسمی، مانند بیماری‌های قلبی نیز، کمک کند.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، در این مطالعه تعداد محدودی از زن و شوهرهای سفیدپوست، از طبقه متوسط که در میشیگان زندگی می‌کردند، انتخاب شدند و پرسشنامه‌ای در مورد روابط بین آنها به آنها داده شد.
در این پرسشنامه با پرسش‌های متعدد از آنها خواسته شده بود توضیح دهند که آیا وقتی از همسرشان عصبانی می‌شوند، آن را بیان می‌کنند یا این که به روی خودشان نمی‌آورند. سپس زن و شوهرها به مدت 17 سال، از نظر طول عمر و بیماری‌هایی که به آن مبتلا می‌شوند، بررسی و پیگیری شدند.
نتیجه این شد که همسرانی که به‌طور معمول عصبانیت‌ها و دلخوری‌های‌شان را بیان نمی‌کردند، تا 5 برابر بیشتر از بقیه احتمال داشت که طی این 17 سال بررسی، از دنیا بروند و احتمال ابتلای آنها به بیماری‌های قلبی و نیز فشارخون، حدود 26 درصد بیشتر بود.
در این مطالعه، اثر سایر عوامل خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی، مانند سیگار، وزن و فشارخون قبلی، حذف شده است.
به گفته کارشناسان، مهارت کاهش استرس و تنش‌های روانی، از جمله مهارت‌هایی است که همه افراد، باید آن را بیاموزند؛ چرا که استرس طولانی‌مدت، نه تنها می‌تواند کارآیی آنها را در امور زندگی کاهش دهد، روی تربیت فرزندان اثر نامطلوب به جا بگذارد و رضایت از زندگی را کاهش دهد، بلکه تحریک مدام سامانه عصبی با واسطه‌های شیمیایی و هورمونی استرس، باعث می‌شود فرد در معرض ابتلا به بیماری‌های جسمی نیز قرار بگیرد.
البته توانایی کنترل خشم نیز یکی از مهارت‌هایی است که برای یک زندگی سالم مورد نیاز است، اما نکته در اینجاست که اگر شما می‌توانید خشم خود را در مواقع بحرانی بروز ندهید، باید بتوانید موضوع را درون خودتان حل کنید، نه این که کشمکش را از موقعیت خارجی و در تقابل با طرف مقابل، مثلا همسرتان، به درون خودتان منتقل کنید و ادامه بار فرایند خشم و دعوا را، فقط خودتان متحمل شوید.
مشاوران توصیه می‌کنند اگر دلخوری‌ای از کسی، به ویژه از همسرتان دارید، سعی کنید مهارت بیان آن را بیاموزید. گاهی گره یک سوءتفاهم کوچک، اگر بیان شود، می‌تواند خیلی راحت با دست باز شود و دیگر نیازی به باز کردن آن با دندان نباشد.
ضمن این که پیش از این مطالعات زیادی هم انجام شده بود که نشان می‌داد بیان و ابراز هیجانات، می‌تواند نقش مهمی در کاهش هیجانات شدید روانی و واکنش‌های عاقلانه و منطقی داشته باشد.
به‌عنوان مثال یکی از این تحقیقات که در دانشگاه کالیفرنیا انجام شده و چند ماه پیش گزارش آن در نشریه «علوم روان‌شناسی» منتشر شد، نشان می‌داد که فعالیت قسمتی از مغز به نام «آمیگدال»، که مسئول بروز هیجان‌ها و عواطفی مثل ترس، اضطراب و خشم است، بعد از بیان احساسات، به‌طور قابل‌ملاحظه‌ای کم می‌شود.
این در حالی است که «پره‌فرونتال»، ناحیه‌ای از کورتکس مغز که مسئول قضاوت و تمرکز و کلا بروز رفتارهای عاقلانه است، با این روش، فعال می‌شود. بنابراین عاقلانه است اگر روش بیان احساسات را، روش خوبی برای حل دعواهای زن و شوهری هم بدانیم.

   + سعید ; ٦:٥۱ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۱۳۸٧/۳/٧
comment نظرات ()