پسر ایرانی

این وبلاگ زین پس هر وقت که بشود به روز می شود!

 

استاد دانشگاه علوم پزشكي تهران گفت: هنگام كار با رايانه ناخودآگاه حالت خيرگي براي فرد پيش مي‌آيد و بدون آنكه خود بخواهد كمتر پلك مي‌زند كه براي جلوگيري از خشكي چشم و سوزش هنگام كار با رايانه بايد بيشتر پلك زد.

دكتر "ضياء‌الدين يزديان" روزچهارشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار آي‌تي ايرنا گفت: كساني كه با رايانه كار مي‌كنند شامل دو دسته افرادند يا چشمان ضعيفي دارند و يا چشمانشان در سلامت كامل است.

به گفته وي كساني كه چشمان ضعيفي دارند به ويژه چشمان آستيگمات، بايد از عينك استفاده كنند، زيرا عدم استفاده از عينك باعث سردرد و چشم‌درد مي‌شود و بدين ترتيب كاركرد آنها پايين مي‌آيد.

اين متخصص چشم اظهار داشت: گاهي چشمهاي برخي از افراد نيز ضعيف نيست اما هنگام كار با رايانه زود خسته مي‌شود، اين افراد داراي انحراف‌هاي مخفي چشم هستند كه بايد به چشم پزشك براي دريافت تمرينات تقويت ماهيچه‌هاي چشم (ارتوپتيك) مراجعه كنند.

وي تاكيد كرد: همچنين كساني كه در طول روز تمام مدت كارشان با رايانه است نبايد به صورت مدام با كامپيوتر كار كنند بلكه بايد كارشان منقطع باشد.

دكتر يزديان ادامه داد: هنگام كار با كامپيوتر سطح آن بايد بالاتر از محل نشستن فرد باشد.

اين متخصص چشم افزود: كساني كه در سن آغاز پيرچشمي هستند بايد پس از يك ساعت كار با رايانه چند دقيقه به چشم استراحت دهند.

افراد عينكي نيز بهتر است از عينك‌هاي آنتي رفلكس استفاده كنند زيرا اين عينك‌ها از رسيدن تابش‌هاي مضر نور به چشم جلوگيري مي‌كند.

   + سعید ; ۱٠:٥۱ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ۱۳۸٦/٤/٢٦
comment نظرات ()

24 ويژگي خانواده خوشبخت

طبيعي ترين شكل خانواده اين است كه هيچ عاملي جز مرگ نتواند پيوند زناشويي را بگسلاند و ميان زن و شوهر جدايي بيفكند. كوشش مصلحان جامعه – بخصوص پيامبران خدا – اين بوده است كه نظام خانواده، يك نظام مستحكم و پايدار باشد و هيچ عاملي نتواند اين كانون سعادت را متلاشي كند. به هر حال خانواده خوشبخت نشانه هايي دارد كه در اينجا به چند نمونه آن اشاره مي شود. اميد است كه خانواده شما نيز برخوردار از اين نشانه ها باشد.

 

 1. در بين اعضاي خانواده جمله (( به من چه يا به تو چه )) رد و بدل نمي شود.

 2. افراد به يكديگر اعتماد دارند و از اين اعتماد سوء استفاده نمي كنند.

 3. تا جايي كه امكان دارد با هم هستند، به تنهايي به مهماني نمي روند.

 4. با هم اتحاد دارند و در مسائل مختلف، با گفتگو و مشورت به تفاهم مي رسند و سعي مي كنند اگر سوء تفاهم به وجود آمد، آن را بدون اين كه كسي بفهمد، حل كنند.

 5. به سلايق و عقايد يكديگر آگاه هستند و به آن احترام مي گذارند و عمل مي كنند.

 6. خواسته هاي طبيعي خودشان را بدون نگراني يا خشونت ابراز مي كنند.

 7. به حريم يكديگر احترام مي گذارند و از حدود مشخص شده خود فراتر نمي روند.

 8. نگران سلامتي روحي و جسمي يكديگر هستند و از هم مراقبت مي كنند. اگر چنانچه مشكلي بوجود آيد، در حال مشكل سعي وافر دارند.

 9. در بيشتر اوقات، لحظات خوشي را كه با يكديگر بوده اند مرور مي كنند، دنبال خاطرات تلخ نيستند، دوست دارند هميشه در خوشي، شادي و نشاط زندگي كنند.

 10. براي اقوام و همسايه هاي خود اهميت قائل اند و پذيراي اقوام هستند.

 11. از امور مالي يكديگر خبر دارند و چيزي را از هم پنهان نمي كنند. صرفه جويي و پس انداز كردن جزو برنامه هاي اقتصادي خانواده خوشبخت است.

 12. براي موفقيت يكديگر تلاش و زمينه پيشرفت خانواده را فراهم مي كنند.

 13. افراد به هم افقي نگاه مي كنند، نه عمودي. يعني هيچ كس خود را برتر از ديگري و در مقام قدرت نمي بيند و ديكتاتوري، زور و قدرت طلبي حاكم نيست.

 14. همه اعضا احساس برنده بودن، موفق بودن و اميد داشتن مي كنند و خود را در زندگي برنده مي دانند.

 15. در كنار هم احساس امنيت و آرامش مي كنند، نه ترس و اضطراب يا تنش و درگيري.

 16. علاقه، عشق، محبت، صفا و يكدلي خود را هم در رفتار و هم گفتار به يكديگر ابراز مي كنند.

 17. از يكديگر انتظار بيجا و توقع نا مناسب ندارند.

 18. اگر مشكلي پيش آيد، به راه حل فكر مي كنند و به دنبال مقصر و گناهكار نمي گردند. به علت يابي و و ريشه يابي مشكل اقدام مي كنند و راه حل منطقي ارائه مي دهند.

 19. هر كدام پيوسته به فكر خوشحال كردن و راضي نگه داشتن يكديگر هستند.

 20. زن و شوهر به خاطر همديگر زندگي مي كنند. زندگي آنها به خاطر بچه ها يا ترس از طلاق و حرف مردم نيست.

 21. زن و مرد مي توانند هر روز به دنياي اختصاصي يكديگر نزديك تر شوند، كار به مسائل خصوصي و زندگي ديگران ندارند.

 22. با درخواست هاي يكديگر برخوردهاي مثبت و  منطقي دارند.

 23. زن و مرد در كنار يكديگر هستند، نه رو در رو و رقيب يكديگر. آنها رفيق هم هستند و واكنش منفي از خود نشان نمي دهند.

 24. خانواده هاي خوشبخت تلاش دارند كه فرزندان خوب و خوشبختي نيز به جامعه تحويل دهند.

 

تبيان

   + سعید ; ٥:٠٥ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۱۳۸٦/٤/۱٩
comment نظرات ()

ارزيابي يا قدرداني؟

كدام يك از دو جمله زير صحيح است:

 

1)      تمجيد، مخرب است.

2)      تمجيد، سازنده است.

 

هر دو جمله صحيح اند. تمجيدي كه ارزيابي مي كند مخرب است. تمجيدي كه قدرداني مي كند، سازنده است.

در روان درماني هرگز به كودك نمي گويند: ((تو بچه خوبي هستي))، ((كاري كه داري مي كني بي نظير است))، ((كاري كه داري مي كني خوب است، ادامه اش بده)). از تمجيدي كه قضاوت مي كند بايد اجتناب ورزيد. چرا؟ چون اين نوع تمجيد مفيد نيست. مولد اضطراب است، وابستگي به وجود مي آورد و حالت دفاعي بر مي انگيزد. اين نوع تمجيد، آدمي را به اعتماد به نفس، خودرهبري و خويشتن داري رهنمون نمي شود. لازمه كسب اين كيفيتها آن است كه فرد از قضاوت بيروني رها باشد. كسب  اين كيفيتها مستلزم آن است كه فرد به انگيزيش و ارزيابي دروني خويش متكي باشد. آدمي براي آنكه خودش باشد، نبايد در بند آن فشار ناشي از تمجيدي كه ارزيابي مي كند، قرار گيرد.

حال يك سوال: اگر چنين تمجيدي مفيد نيست، پس چرا آدمي تشنه آن است؟ خوب، اين سوال را هم مي شود مطرح كرد: اگر مواد مخدر زيان آورند، پس چرا عده اي شديدا طالب آن هستند؟

تمجيد، چون ماده اي مخدر، چه بسا سبب شود كه احساس خوشي به كودك دست دهد – آن هم در آن لحظه – اما به هر حال، وابستگي به وجود مي آورد. ديگران مرجع تاييد او مي شوند. او براي فرو نشاندن آتش طلب خويش و نيز براي تثبيت ارزش خود، به آنان متكي مي شود. آنان هر روز بايد به او بگويند كه ارزش دارد يا ندارد... !

 

نتيجه مي گيريم: در تمجيد، از اعمال مشخص فرد تمجيد كنيد، صفات منش او را مورد ارزيابي قرار ندهيد.

 

روابط معلم و دانش آموز – هايم گينات

   + سعید ; ۱٠:۳٦ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۱۳۸٦/٤/۱٢
comment نظرات ()

قدرت خدا در نفس من بود...

 

 

روزي ابن ابي العوجاء (زنديق كوردل) در ضمن صحبتي به حضرت صادق (ع) عرض كرد: اگر خدا واقعا هست، چه مانعي دارد كه خودش بر مخلوقات آشكار شود و آنها را به عبادت خود فرا خواند، تا دو نفر با هم اختلاف نكنند؟ چرا از مردم پنهان گشته و در عوض رسولان را فرستاده است؟

 

امام صادق (ع) در پاسخ فرمودند:

واي بر تو! چگونه بر تو پنهان گشته كسي كه قدرتش را در وجودت بر تو نمايان ساخته است؟

نشو و نماي تو بعد از اين كه نبودي، بزرگيت پس از كوچكيت، قوتت پس از ضعفت و ضعفت پس از قدرتت، بيماريت پس از سلامتت و سلامتت پس از بيماريت، رضا و خشنوديت پس از اندوهت، دوستيت پس از دشمنيت و دشمنيت پس از دوستيت، عزمت پس از درنگت و درنگت بعد از تصميمت، ميلت پس از نخواستنت و كراهت و بي ميليت پس از خواستنت، تمايلت پس از هراست و هراست پس از تمايلت، اميدت پس از ياست و ياست پس از اميدت، به ياد آوردنت آنچه در ذهن تو نبوده و فراموشيت آنچه را كه معتقد ذهني توست.

 

ابن ابي العوجاء مي گويد: حضرت صادق (ع) همچنان موارد قدرت خدا را – كه در نفس من بود و قدرت بر انكارش نداشتم – بر من مي شمرد، چنانچه يقين كردم به زودي خدا بين من و او ظاهر خواهد شد.

 

امام رضا عليه السلام: همانا پوشيده شدن خدا از مردم به خاطر گناهان فراوان آنهاست.

 

 

بزرگنمایی

   + سعید ; ٥:٢٢ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۱۳۸٦/٤/٥
comment نظرات ()