پسر ایرانی

این وبلاگ زین پس هر وقت که بشود به روز می شود!

نميشه!‌ اما اگر بشه چی ميشه!

آیا میشه؟!

جواب سوال قبل: نفر اول شهيد دکتر مصطفی چمران در دوران تحصيل در امريکا. ايشان مدرک دکتری خود را در عين قطع بورسيه - به دليل فعاليتهای سياسی - و با انجام کارهای تحقيقاتی در رشته فيزيک پلاسما از دانشگاه برکلی امريکا دريافت کردند اما در عين دعوت از ناسا برای همکاری به شرق بازگشتند و معلم و مدير مدرسه ای کوچک برای کودکان بی سرپرست شدند و ...

نفر دوم رضا شاه است که در اواخر عمر خود را پس از خروج ايران در افريقای جنوبی می گذراند.

   + سعید ; ۱:٢۳ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۱۳۸٥/۸/۳٠
comment نظرات ()

آيا اين دو را می شناسيد؟!

در قسمت نظرات پاسخ دهيد.

   + سعید ; ٩:٥٥ ‎ق.ظ ; شنبه ۱۳۸٥/۸/٢٧
comment نظرات ()

 

التماسِ به خدا شجاعت است

اگر بر آورده شود نعمت است

اگر بر آورده نشود حکمت است

التماسِ به خلق خدا ذلّت است

اگر بر آورده شود منّت است

اگر بر آورده نشود خفّت است

 

   + سعید ; ۸:٤٥ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ۱۳۸٥/۸/٢۳
comment نظرات ()

 

 

روزی که ظالم انگشتان خود را می گزد و میگوید: کاش من از راهی می رفتم که با پیغمبر باشم.

سوره فرقان آیه 27

   + سعید ; ۱٠:٥٦ ‎ب.ظ ; شنبه ۱۳۸٥/۸/٢٠
comment نظرات ()

برترین دستاوردهای علمی سال

در سالی که شاهد جدال های تند بر سر نظریه ''آفرینش هوشمند'' بود، تحقیقات مربوط به نحوه تکامل موجودات زنده، مهم ترین دستاورد علمی سال ۲۰۰۵ معرفی شده است.
در سالی که شاهد جدال های تند بر سر نظریه ''آفرینش هوشمند'' بود، تحقیقات مربوط به نحوه تکامل موجودات زنده، مهم ترین دستاورد علمی سال ۲۰۰۵ معرفی شده است.مجله معتبر ''ساینس'' که در آمریکا چاپ می شود در پایان هر سال فهرست ۱۰ پیشرفت علمی عمده ۱۲ ماه گذشته را معرفی می کند.رتبه اول در سال جاری به طور مشترک به چندین مطالعه که ساز و کار ظریف تکامل را روشن می کند اعطا شده است.
این خبر همان هفته ای اعلام می شود که دادگاهی در ایالت پنسیلوانیای آمریکا تدریس نظریه موسوم به ''آفرینش هوشمند'' در کنار نظریه تکامل در کلاس های زیست شناسی را ممنوع کرد.طرفداران این نظریه معتقدند که بسیاری از خصوصیات جهان و موجودات زنده پیچیده تر از آن است که ناشی از روند انتخاب طبیعی، چنانکه در نظریه داروین تشریح شده است، باشد.این ''نظریه'' در عوض می گوید که حیات باید توسط یک نیروی ماورای طبیعی بی نهایت هوشمند طراحی و خلق شده باشد.مطالعاتی که نشریه ''ساینس'' به آنها عنوان ''پیشرفت های سال'' اعطا کرد شامل تعیین آرایش ژنتیکی شامپانزه؛ بازآفرینی ویروس آنفلوآنزای مرگبار سال ۱۹۱۸ در آزمایشگاه؛ و مطالعه پرندگان ''تاج سیاه'' (Blackcap) اروپایی است که نشان داد چگونه دو جمعیت مختلف یک حیوان می توانند به دو گونه مجزا بدل شوند.
شایستگی علمی
کالین نورمن، دبیر خبری مجله ساینس، گفت که این انتخاب صرفا بر اساس شایستگی و ارزش علمی، نه نبرد بر سر ''آفرینش هوشمند'' انجام شده است.آقای نورمن گفت او امیدوار است این انتخاب حامل این پیغام برای دانشمندان و مردم باشد که: ''تکامل چیزی نیست که دانشمندان تنها به خاطر علاقه شخصی مطالعه می کنند، بلکه تبعات خیلی مهمی برای سلامت عمومی و همچنین درک ما از هویت انسان در بردارد.''ساینس می نویسد برای مثال، با مطالعه تفاوت ها میان نقشه ژنتیکی (ژنوم) انسان و شامپانزه، دانشمندان ممکن است بتوانند بر ریشه ژنتیکی بسیاری از بیماری ها انگشت بگذارند و مطالعه رفتار ویروس آنفلوآنزای ۱۹۱۸ می تواند به مبارزه با اپیدمی بعدی آنفلوآنزای مرغی کمک کند.
پیشتازان فضا
رتبه دوم این فهرست پیشرفت های کاوشگران روبوتیک در فضا به خصوص کاوشگر ''هویگنز'' که روز ۱۴ ژانویه بر تایتان، از اقمار کیوان، فرود آمد را مورد توجه قرار می دهد.
تایتان دورترین جرم آسمانی است که انسان بر آن یک کاوشگر فرود می آورد. این پروژه موفقیتی بزرگ برای آژانس فضایی اروپا به حساب می آید. هویگنز سوار بر فضاپیمای آمریکایی کاسینی به مدار کیوان منتقل و از آنجا به سوی تایتان پرتاب شد.اطلاعاتی که هویگنز هنگام عبور از جو غلیط تایتان و فرود بر سطح آن تهیه کرد شرایط حاکم بر کره ای که احتمالا به دوران کودکی زمین در ۶/۴ میلیارد سال قبل شباهت دارد را روشن می کند.دانشمندان می گویند احتمال دارد برخی از کنش ها و واکنش های شیمیایی که زمینه را برای ظهور حیات در زمین فراهم کرد اکنون در تایتان درحال وقوع باشد.
پیشرفت های علمی منتخب ساینس برای سال ۲۰۰۵
برنده: تکامل در عمل - شناسایی نحوه آرایش ژن های شامپانزه و انجام مشاهدات دقیق و پرزحمت، که ظرایف نحوه تکامل موجودات را روش می کند.
یورش سیاره ای - کاوشگر اروپایی هویگنز در ماه ژانویه بر سطح تایتان از اقمار کیوان فرود آمد. ناوگان دیگری از کاوشگرهای فضایی شامل ''دیپ ایمپکت'' (Deep Impact) ناسا، که حفره ای در یک دنباله دار ایجاد کرد نیز مشترکا در رتبه دوم قرار گرفته اند.
فصل شکوفه ها - زیست شناسان ملکولی چند سرنخ ملکولی که عامل شکوفایی گل های رنگارنگ در فصل بهار است را شناسایی کردند.
ستارگان نوترونی - تلسکوپ های زمینی و فضایی به درک علل پدیده های واقع شده در ستاره های نوترونی کمک کردند؛ ستاره های نوترونی اجرامی به کوچکی شهرهای زمینی با چگالی بسیار بالا هستند.
اختلالات مغزی - محققان به سرنخ هایی درباره ماهیت و علل اختلالات مغزی همچون اسکیزوفرنی، دیسلکسیا (خوانش پریشی) و بیماری تورت دست یافتند.
زمین پیچیده - مقایسه سنگ های زمینی و فضایی دانشمندان را واداشت نظریه های قدیمی درباره چگونگی تشکیل زمین را کنار بگذارند.
پرتره پروتئینی - دانشمندان موفق به مشاهده بسیار دقیق و بی سابقه ساختمان ملکولی یک ''کانال پتاسیمی ولتاژ گیر'' (شامل مجموعه وسیعی از پروتئین های غشایی) شدند.
تغییر جوی - ارائه شواهد تازه دال بر تاثیر فعالیت های انسانی بر گرمایش زمین.
زیست شناسی سیستم ها - زیست شناسان ملکولی برای درک رفتار سیستم های پیچیده به تکنیک های مهندسی متوسل شدند.
توافق بر سر محل ساخت آیتر - بالاخره پس از ۱۸ ماه جنجال، قرار شد راکتور حرارتی بین المللی (آیتر) با بودجه ۱۲ میلیارد دلاری در شهر کاراش فرانسه ساخته شود.

   + سعید ; ۱٠:۳٠ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۱۳۸٥/۸/۱٦
comment نظرات ()

 

شرایط دعا

1. معرفت و تمجید خدا 2. حسن ظن به خدا 3. اصرار بر دعا 4. لقمه حلال 5. حضور قلب 6. توسل 7. اخلاص 8. مخفیانه و با تضرع 9. مکانهای مقدس 10. زمانهای مقدس 11. توبه قبل از دعا 12. دعا برای دیگران 13. عمل نیک و شایسته.

 

آداب دعا

1. قبل از دعا خداوند را ستایش کنید. 2. قبل از دعا بر محمد (ص) و آل او (ع) صلوات بفرستید. 3. قبل از دعا دو رکعت نماز بخوانید 4. در آغاز دعا نام خدا را بیاورید 5. قبل از دعا به گناهان خود اعتراف کنید 6. بعد از نماز واجب دعا کنید 7. رو به قبله بنشینید و دستهای خود را به طرف آسمان بلند کنید. 8. دعای خود را کم نشمرید. 9. به اجابت دعا خوش گمان باشید. 10. تمام نیازهای خود را از خدا بخواهید.

تفسیر سوره فرقان – محسن قرائتی

   + سعید ; ۱۱:٢٧ ‎ب.ظ ; شنبه ۱۳۸٥/۸/۱۳
comment نظرات ()

همسفر حج

مردی از سفر حج برگشته بود و سرگذشت مسافرت خود و همراهانش را برای امام صادق (ع) تعریف میکرد؛ مخصوصا یکی از همسفران خود را بسیار می ستود که چه مرد بزرگواری بود. ما به معیت همچو مرد بزرگی مفتخر بودیم. یکسره مشغول طاعت و عبادت بود. همین که در منزلی فرود می آمدیم او فورا به گوشه ای می رفت و سجاده خویش را پهن می کرد و به طاعت و عبادت مشغول می شد.

امام فرمود: پس چه کسی کارهای او را انجام می داد و حیوانش را تیمار میکرد؟ آن مرد گفت: البته افتخار این کارها با ما بود. او فقط به کارهای مقدس خویش مشغول بود و کاری به این کارها نداشت.

حضرت فرمودند: بنابراین همه شما از او برتر بوده اید.

داستان راستان

   + سعید ; ٧:٤٤ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۱۳۸٥/۸/٩
comment نظرات ()

بُشر حافی

چنان که نوشته اند بُشر حافی فردی متمکن و و مرفّه بود. املاک و غلامان و کنیزان بسیاری داشت. اکثر اوقات خود را با تفریح و خوش گذارنی سپری می کرد.

روزی امام هفتم، حضرت موسی بن جعفر (ع) از کنار منزل او میگذشت. ساز و آواز درون خانه بُشر به گوش حضرت رسید. از کنیزکی که دم در منزل ایستاده بود پرسید: این منزل از آنِ کیست؟ پاسخ داد: از آن مولایم بُشر. پرسید: او بنده است یا آزاد؟ کنیزک گفت: بنده نیست، بلکه صاحب بندگان فراوان است. حضرت فرمود: آری، اگر بنده بود، این اندازه بی بند و بار نبود. بنده باید بسته به حق باشه، نه رسته از حق. بنده باید گوشش به پیام معبود، باز باشد، نه به نوای ساز و آواز. این بفرمود و برفت. کنیزک به درون خانه شتافت و جریان را با بُشر در میان گذاشت. بُشر از شنیدن این سخنان به خود پیچید و بلرزید و از پی حضرت روان شد، تا به حضرت رسید و توبه نصوح کرد و دیگر دامنش را به گناه نیالود. به همین سبب تا آخر عمر خود کفش نپوشید. از این رو به بُشر حافی – یعنی پای برهنه – ملقب شد.

 

   + سعید ; ۱٠:٤٤ ‎ب.ظ ; شنبه ۱۳۸٥/۸/٦
comment نظرات ()

 

پدری با پسری گفت به خشم

که تو آدم نشوی جان پسر

حیف از این عمر، که ای بی سر و پا

از پی تربیتت کردم سر

دل فرزند از این حرف شکست

بی خبر روز دگر کرد سفر

رفت از پیش پدر تا که کند

بهر خود فکر دگر، کار دگر

سالها رفت و پس از تلخی ها

زندگی گشت به کامش چو شکر

عاقبت حشمت و والایی یافت

حاکم شهر شد و صاحب زر

چند روزی بگذشت و پس از آن

امر فرمود به احضار پدر

پدرش آمد از راه دراز

سوی حاکم شد و بشناخت پسر

پسر از غایت خود خواهی و خشم

بر سراپای پدر کرد نظر

گفت ای پیر شناسی تو مرا؟

گفت کی می روی از یاد پدر

گفت: گفتی که تو آدم نشوی

حالیا حشمت و جاهم بنگر

پیر خندید و سری داد تکان

گفت این حرف و برون شد ز در

من نگفتم که تو حاکم نشوی

گفتم آدم نشوی جان پسر

عید فطر مبارک

شعر از ایرج میرزا

   + سعید ; ٧:٠۱ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۱۳۸٥/۸/٢
comment نظرات ()