پسر ایرانی

این وبلاگ زین پس هر وقت که بشود به روز می شود!

خوارزمی همان الگوريتم است

 

ابو عبدالله، محمد موسی خوارزمی در حدود سال 130 هجری قمری در شهر خوارزم

(خیوه) به دنیا اومد. او از افتخارات علمی ایران و از بزرگترین دانشمندان اسلامی قرنهای پیش است.

    خوارزمی نتیجه تحقیقات و مطالعاتش را در کتابی به نام جبر و مقابله نوشت. این کتاب نخستین کتابی بود که نام ((جبر)) بر روی آن بود و بعدها جبر به عنوان بخشی از ریاضی، نامش را از این کتاب گرفت. از این رو خوارزمی را می توان یکی از بنیانگذاران جبر دانست. در قرن دوازدهم هجری کتاب حساب خوارزمی به زبانهای اروپایی ترجمه شد.

   خوارزمی با نام ((الخوریسمی)) یا ((الگوریسمی)) که از همان نام ((الخوارزمی)) گرفته شده است، شهرت دارد و الگوریتم (Algorithm) به معنی فن محاسبه که امروز در کامپیوتر از آن استفاده می شود، از نام او گرفته شده است.

   خوارزمی اولین کسی بود که اعداد علامتدار را به کار برد. او برای این کار اصطلاحاتی را          به کار می برد و اعداد منفی را ناقص و اعداد مثبت را زاید می نامید. به طور مثال او عدد (2-) را ((دو ناقص)) و (2+) را ((دو زاید)) نامگذاری کرده بود تا آن زمان کاربرد حروف در ریاضیات متداول نبود. خوارزمی در حل معادلات مجهولی عدد مجهول را ((شی)) و مجذور را ((مال)) می نامید.

 

 

 

 

   + سعید ; ۱٢:٠٧ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ۱۳۸٤/۳/۳۱
comment نظرات ()

 

ستاره آی ستاره

از اوج آسمونا

بگو تا بشنون نامهربونا

چرا باید بمونن

حالا تنهای تنها

اونا که بودن روزی سنگر ما...

 

 

 

جانباز جنگ تحمیلی

   + سعید ; ۱٢:٢٥ ‎ق.ظ ; شنبه ۱۳۸٤/۳/٢۸
comment نظرات ()

عاشورای ۵۷

 

این مراسم به مراسم عاشورای سالهای قبل شباهت نداشت و عزاداران امسال بر خلاف عزادران سالهای قبل، برای شهدای کربلا سینه نمی زدند و از ظلم یزید و معاویه شکوه نمی کردند. فغان همه از بیدادگری رژیم پهلوی بود و به جای علم و کتل، پلاکاردهای ((مرگ بر شاه)) و ((کوتاه باد دست شرق و غرب)) در فضا موج می زد. شعار ((نه شرقی، نه غربی، جمهوری اسلامی)) را برای اولین بار می شنیدم. اگر چه همه گروهها با این شعار صد در صد هم آواز نبودند ولی در سرنگون کردن رژیم حاکم متفق القول به نظر می رسیدند.

    در سراسر مسیر از ماموران انتظامی خبری نبود. مردم بدون ترس و با انضباط خارق العاده رفتار می کردند. نظم و آرامش به راستی قابل تحسین بود.

  من با دیدگان نمدار به همبستگی عظیم ملتمان می نگریستم. دور و بر ما عده ای با خودشان ظرفهای بزرگ پر از آب و شربت آورده بودند و به دیگران تعارف می کردند. جماعتی نان، حلوا و خرما بین مردم قسمت می کردند. کسانی دیگر سینی های پول خرد را دور می گرداندند تا اگر کسی برای استفاده از تلفن های عمومی لازم داشت، در مضیقه نماند. از همه جالب تر، عمل برخی از بازاریان بود که دسته های اسکناس را در برابر دیگران نگه می داشتند تا هر کس خود را نیازمند می بیند، هر چه می خواهد بر دارد. ولی مردم تنگ دست چنان از شور جمعی سرمست به نظر می رسیدند که نیازهای فردی را از یاده برده بودند. وحدتی معنوی همگان را به یکدیگر پیوند داده بود. جلوه های آزادی و برادری و برابری در هر سو به چشم می خورد. در میان هزاران انسان، هیچ کس در تلاطم جمعیت دیگری را فشار نمی داد و اعتراض نمی کرد. به محض آن که فردی از انبوهی جمعیت یا خستگی یا ناخوشی به زمین می افتاد دیگران با همکاری دوستانه غیر قابل تصوری او را دست به دست می گرداندند تا به مراکز کمکهای درمانی که در فواصل معین دایر شده بود، برسد. این روحیه عالی انسانی در جامعه ایرانی کم نظیر و کم سابقه بود.

امروز همه مثل اعضای یک خانواده متحد رفتار می کردند.

 

پست دیوارهای بلند- آذر آریان پور (آذرماه 1357)

 

 

 

   + سعید ; ۱٢:٥٦ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ۱۳۸٤/۳/٢٤
comment نظرات ()

خدا نيست

 

تیمورتاش وزیر دربار رضاه شاه پهلوی کسی بود که می گفت: من با هفتاد دلیل ثابت می کنم که خدایی نیست و روز قیامت دروغ است.

   وی پس از اینکه مدتها وزیر بود در بعضی از مسائل سیاسی با شاه مخالف شد و به رشوه خواری، ساخته کاری با دولتهای بیگانه متهم و زندانی گردید. تیمورتاش از زندان عریضه ای به شاه نوشت که اگر من خطا کرده ام برای خدا مرا عفو کن. شاه در جواب نوشت: تو به هفتاد دلیل ثابت می کردی که خدا نیست، برای کدام خدا تو را عفو کنم؟

 

 خاطرات سیاسی بهلول (با اندکی تغییر)

 

   + سعید ; ۱:٥۸ ‎ق.ظ ; شنبه ۱۳۸٤/۳/٢۱
comment نظرات ()

صدور مرخصی زایمان برای آقای معلم

 

اداره آموزش و پرورش شهرستان خواف در یک اقدام عجیب طی حکمی سیزده روز مرخصی استعلاجی قبل از زایمان برای یکی از دبیران مرد شاغل در آن اداره صادر کرد.

این حکم که در نوع اداری بی نظیر است تمام مراحل اداری را طی کرده و هیچکدام متوجه نام دبیر که محمد علی بوده نشده اند و به دست وی رسیده است. نمونه حکم:

 

 آقای محمد علی – ع دبیر دبیرستان های شهر خواف احتراما با 13 روز مرخصی استعلاجی قبل از زایمان شما موافقت می شود.

اداره آموزش و پرورش شهرستان خواف

 

وی در شرح ماجرا گفته است: من به دلیل نیاز به عمل آپاندیس، تقاضای مرخصی کرده بودم اما با مرخصی استعلاجی قبل از زایمان موافقت شده است.

 

جراید

 

   + سعید ; ۱٢:٠٧ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ۱۳۸٤/۳/۱٧
comment نظرات ()

احوالی از هواپیمای تشریفاتی دولت ایران

 

در حالیکه فرانسوی ها تا کنون حدود 59 میلیون دلار از ایران بابت فروش یک فروند هواپیمای تشریفاتی دولتی دریافت کرده اند، اما آخرین اخبار حاکی از آن است که آنان تمایلی به تحویل این هواپیما به ایران ندارند.

   چندی قبل پس از اعزام هیاتی از شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران به فرانسه برای تحویل هواپیمای تشریفاتی دولت، خبر رسید که نمایندگان فروش این هواپیما که فرانسوی هستند به نمایندگان ایران اعلام کرده اند با توجه به این که بیش از 10 درصد قطعات هواپیمای مذکور برای شرکت ایرباس است (توضیح: مقصود امریکایی بودن قطعات است) آنها به دلیل تحریم ایران از سوی امریکا نمی توانند این هواپیما را به ایران تحویل دهند.

     این هواپیمای مجلل و تشریفاتی گرانقیمت دارای حمام، سیستمهای مخابراتی مخصوص، اتاق خواب، دستشویی رویال، میز کنفرانس، کاناپه و مبلهای مخصوص است.

 

صنایع هوایی

 

   + سعید ; ۱٢:۳۸ ‎ق.ظ ; شنبه ۱۳۸٤/۳/۱٤
comment نظرات ()

درد

 

می دونی! درد یعنی این که وقتی توی خیابون داری راه میری یهو چشمت می خوره به معلمت که کنار در ماشين پيکانش سر چهار راه داره میگه: "مستقیمی؟ بیا بالا!" و به محض این که تو رو می بینه بدون توجه به مسافرها فقط گاز میده تا به سرعت از محل دور بشه.

امیدوارم رئیس جمهور آتی کشور در خصوص بازنشستگان و بویژه فرهنگیان قدمهای مثبتی را بردارد.

   + سعید ; ۱:٠٤ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۱۳۸٤/۳/۱٠
comment نظرات ()

 

مشکل دنیا آنجاست که آنها که نمی دانند همیشه مطمئن هستند و آنها که می دانند همیشه مشکوک اند.  

برتراند راسل

-------------------------------------

 

پ.ن: با شناختی که از راسل دارم بیان چنین جمله ای را از جانب او عجیب نمی دانم اما با نگرشی الهی و به شکل خاصتر مومنانه [ایمان] چنین تعمیم قاطعانه ای را قبول ندارم اما این جمله ای است که از واقعیت های موجود چندان دور نیست. 

برتراند راسل

   + سعید ; ٢:٤٥ ‎ب.ظ ; شنبه ۱۳۸٤/۳/٧
comment نظرات ()

مصرف دخانیات حرام است

 

حضرات آیات مکارم شیرازی و بهجت استعمال دخانیات را حرام اعلام کردند.

 

    به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی در پاسخ به سوال جمعی از طلاب حوزه علمیه قم درباره استعمال دخانیات اعلام داشتند: اینجانب از چند سال پیش این فتوا را به صورت مشروط ذکر کرده بودم و در رساله توضیح المسائل موجود است که اگر کشیدن سیگار (و سایر دخانیات) به شهادت اهل اطلاع ضرر مهمی داشته باشد، حرام است. ولی اخیرا با شهادت و گواهی جمعی از پزشکان آگاه و اساتید متعهد دانشگاه و با توجه به آمارهای تکان دهنده ای که از مرگ و میر ناشی از سیگار و بیماریهای خطرناکی که از آن نشات می گیرد، به ما رسید، ثابت و مسلم شد که خطرات مهم دود سیگار یک واقعیت است که حتی فرزندان افراد سیگاری و معاشرت آنها از آن در امان نیستند لذا فتوای تحریم بطور مطلق را دادیم و از خدا می خواهیم همه مسلمانان جهان خصوصا جوانان عزیز را که نخستین قربانیان این بلای خانمانسوز هستند از شر آن حفظ کند.

   همچنین حضرت آیت العظمی بهجت نیز در خصوص حکم استعمال دخانیات اعلام داشتند که: (( اگر از گفته اهل فن برای کسی خوف ضرر پیدا شود استعمال آن حرام است)).

 

 

 

   + سعید ; ۱۱:٢٥ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ۱۳۸٤/۳/٤
comment نظرات ()