پسر ایرانی

این وبلاگ زین پس هر وقت که بشود به روز می شود!

اصل فراموش شده ژنتیک 2

 

  در قسمت قبل به نقش صفات وراثتی در بروز اخلاقیات فردی نسلها اشاره شد و نهایتا به این نتیجه رسیدیم که علیرغم توجه کم به این مسئله نقش وراثت بسیار چشمگیر است. اما در مواردی چنین امری به طور مشهود رویت نمیشود و می بایست به طور دقیق تری به دنبال این ارتباط بود. در این مورد هم عوامل زیادی نیز موثرند. در بحث تنها به یک عامل اشاره میشود که اتفاقا این مورد هم با بی توجهی محققان و مربیان مواجه شده است. خوشبختانه چند سالی است که با همکاری چند ارگان دولتی تمهیداتی برای شناسایی این عوامل در سنین و مقاطع پایین صورت گرفته است. بعنوان مثال طرح توانایی سنجی کودکان قبل از ورود به مدارس که نتایج بسیار خوبی را نیز در پی داشته و کمک بسزایی به مربیان و معلمان آموزشی و والدینشان کرده است.

  از جمله عواملی که میتواند در بروز بعضی صفات ارثی موجود جلوگیری کند میتوان به شرابط جسمی جنسیت تغذیه و چند مورد دیگر اشاره کرد ولی در سنین بالاتر یا در شرایطی که کنترلی دقیق بر روی افراد صورت نگرفته علل مختلفی را میتوان یافت که در شکل گیری یک شخصیت و خصوصیات اخلاقی دخیل بوده اند. یکی از این عوامل مهم، سیستم هورمونی انسانهاست. هورمونها علیرغم میزان بسیار اندک خود نقشهای بسیار بسیار مهمی در بدن انسانها دارند و سلامتی انسان به میزان زیادی به سلامتی این سیستم وابسته است. همیشه عملکرد نامناسب غدد (عمدتا درونریز) تنها باعث مشکلات جسمی نمی شود بلکه به همان اندازه (یا کمتر یا بیشتر) در بخش رفتاری فرد نیز موثرند. بسیاری از اختلالات و معضلات روانی زاییده همین مشکلات هورمونی است. پرکاری یا کمکاری غددی چون تیروئید هیپوفیز و دیگر غدد مهم بدن به طور واضح و مستقیمی در رفتارهای افراد اثر گذاشته و آنها را از همخونهایش متمایز میکند. در این بحث مجالی برای بررسی تک تک این روابط نیست ولی بسیار مبرهن است که مقدار معتنابهی از بیماریهای روانی منشا هورمونی و در درجه ای بالاتر تغذیه ای و ژنتیکی دارند. بحث ما صرفا مربوط به بیماریهای روانی نمی شود. بلکه بروز یا مستور ماندن یک صفت ژنتیکی (سوای مغلوبیت آن) مثبت در گرو عملکرد صحیح متابولیسم جسم انسان می باشد که با تغذیه مناسب و مراقبتهای به جا میتوان در آشکار یا مخفی شدن و حتی کمیتشان نقش داشت و آنها را متعادل کرد.  برای مثال ضریب هوشی یک فرد IQ به میزان 80 درصد وابسته به ژنتیک است و تنها 20درصد آن در بدترین و بهترین شرایط متغیر است. ولی برخی صفات که کمی نیستند و یا معیارهای عددی استانداردی ندارند از این قاعده مستثنی نیستند ولی مقدار وابستگی آنها به ژنوم والدینیشان بسیار متنوع است که در اینجا نقش عوامل محیطی بیشتر است. ارتباطهای اثبات شده میان چهره، فرم صورت و جوارح، ابعاد و دیگر مولفه ها از جمله مثالهای صادقی هستند که میتواند مربیان تربیتی را در این امر یاری کند تا بر اساس آنها به تربیت نسل خود بپرداخته و شناخت بیشتری از آنها داشته باشند.  

 

                                                                        

 

   + سعید ; ٦:۳۱ ‎ب.ظ ; یکشنبه ۱۳۸٢/٤/٢٩
comment نظرات ()

اصل فراموش شده ژنتیک

 

  همیشه مسائل تربیتی چه از بعد کلان و چه خرد دغدغه انسان بوده و هست. تربیت نسلها و انتقال آموخته های مثبت و روشهای آن نیز از جمله مسائلی بوده که مدتها فکر آدمی را به خود مشغول کرده است. قضاوت اینکه بشر تا چه حد در این زمینه موفق بوده کار ساده ای نیست چرا که تنها چند عامل محدود در این زمینه موثر نیستند. عوامل بسیار متعددی در این امر دخیلند که در اینجا تاکید بر عاملی است که علیرغم نقش مهمش  توجه چندانی به آن نمیشود.

  ژن یا اندوخته وراثتی انسانها یک سری داده های بالقوه و پایدار هستند که می توانند بسیاری از خصوصیات ظاهری و اخلاقی نسل بعد را تشکیل بدهند و آن را به نسلهای بعد منتقل کنند. شباهت ظاهری میان فرزندان و والدین و والدین با اجدادشان ناشی از همین مقوله است  ولی آیا تنها این شباهتها در ظواهر خلاصه میشود؟ قطعا اینطور نیست. شباهتهای اخلاقی و رفتاری بسیاری را میتوان بین هر دو یا سه (یا بیشتر) به طور واضح مشاهده کرد. اما عاملی که سبب میشود علیرغم این همه شباهت (که به آن همخونی نیز تعبیر میشود)اختلافاتی بنیادی بین این نسلها پدید بیاید مقوله زمان  و موقعیت است. بسیاری از خصوصیات و حتی ژنها وابسته به جنسیت یا سن هستند و خیلی از متولیان امور تربیتی از این امر بی اطلاع هستند.

  اگر با دیدی بازتر به این قضیه نگاه کنیم و زمان را به عقب برگردانیم مطمئنا به شواهدی میرسیم که تا قبل آن از آن بی اطلاع بودیم. فی المثل میتوان یک پدر با فرزند پسرش و یا یک مادر با فرزند دخترش را مورد بررسی قرار داد. به این صورت که پسر یا دختر در هر سنی که به سر میبرند با والدین خود در همان سن مقایسه شوند. البته در این  امر میتوان از مابقی موارد نظیر مثل عمو خاله عمه دایی و پدربزرگ و مادربزرگ و حتی اجداد کمک گرفت تا طیف وسیع تری را مورد بررسی قرار دهیم و به نتیجه دقیقتری برسیم. به احتمال بسیار زیادی (علیرغم گذشت زمانی طولانی) از شباهتهای موجود متعجب خواهید شد. در این بحث نباید اصولی مثل پیشرفتهای علمی و تکنولوژیکی یا قیود و جو جامعه را نادیده گرفت ولی میشود کمی تعدیل آنها را تعمیم داد. برای توضیح بیشتر اضافه میکنم که مثلا کدام خصوصیت بارز و ماندگار (غیر مقطعی) در شما وجود دارد که در هیچیک (دقیقا هیچیک) از نزدیکان درجه اول شما وجود ندارد یا نداشته؟ اگر جواب شما به کلی منتفی و مغایر پاسخ هیچکدام باشد باید قدم به مرحله بعد بگذاریم که مقاله بعد به آن اختصاص دارد. 

 

 

 

 

   + سعید ; ۳:٤٢ ‎ب.ظ ; شنبه ۱۳۸٢/٤/٢۸
comment نظرات ()

ياس


يه روز يه باغبوني
يه مرد آسموني
نهالي كاشت ميون
باغچه مهربوني
مي گفت سفر كه رفتم
يه روز و روزگاري
اين بوته ياس من
مي مونه يادگاري
اونايي كه نداشتن
از خوبيا نشونه
ديدن كه خوبي ياس
باعث زشتي شونه
آدماي بي احساس
پا گذاشتن روی ياس
ساقه هاشو شكستن
آدماي ناسپاس
يه باغبون ديگه
شبونه ياسو برداشت
پنهون ز نامحرما
تو باغ ديگه اي كاشت
هزار ساله كوچه ها
پر ميشن از عطر ياس
اما مكان اون گل
مونده هنوز ناشناس


«سيد فريد احمدی»


ميتونيد براي دانلود يا پخش مستقيم كليپ «فاطمیه» اينجا رو كليك كنيد (Save Target As…)

   + سعید ; ۱۱:٥٦ ‎ب.ظ ; یکشنبه ۱۳۸٢/٤/٢٢
comment نظرات ()

شبكه دو=آشغالدوني

شبكه دو يك آشغالدوني واقعيه. كاري به بقيه شبكه ها ندارم. ولي بدونيد كه شبكه دو سيما رو يك مشت آدم بي مغز و بي شعور ميگردونن كه مخاطبهاي خودشون رو ابله فرض كردن. گزارش كامل جنايتهاي اين كانال ننگين باشه واسه بعد.

از طول مدت بيش از يك سالي كه من اينجا اين وبلاگ رو دارم تا به حال كلمه اي كه توش حتي بي احترامي باشه نگفتم ولي وقتي كسي يا ارگاني با شعور يك ملت بازي ميكنه نبايد انتظار احترام حتي از چنين فردي داشته باشه. كسي كه به راحتي در صنف حقوق نشر و انتشار و ثبت آثار (مادي و معنوي) دزدي رو نهايت رسونده و هيچ وقت هم از انجام اين كارش متنبه نشده نبايد انتظار احترام و عزت داشته باشه. من بيش از چند ساله كه تو نخ اين صدا و سيما هستم و چون در اين زمينه هم فعاليت داشتم خيلي خوب از گند كاريهاشون باخبر ميشم. شما ميدونستيد سر همين ندونم كاريها نزديك بود ايران مبلغ هنگفتي رو بابت دزدي ماهواره اي از شبكه ITV جريمه كنن و با وساطت سياسي قضيه فيصله پيدا كرد؟ ميدونيد شبكه دو چه هزينه اي رو بابت استديوي ديجيتال پرداخت كرد و نتيجه اش رو هم ميبينيد؟ شما حتما خوب ميدونيد كه هر كسي در هر زمينه اي اگر دستي در كار داشته باشه ميتونه فرق خوب و بد، حرفه اي و آماتور و قوي و ضعيف رو بفهمه. مثل يك شاعر، يك ورزشكار يا يك بازيگر. حالا وقتي من يا خيلي هاي ديگه پاي برنامه هاي فوق مزخرف اين شبكه ميشينيم نكبت از سر و روش ميباره. من مثالهايي ميزنم كه اميدوارم كه هم بيشتر آگاه بشيد و هم اينكه براتون خسته كننده نباشه.
1. چند شبي ميشه كه شبكه دو برنامه اي رو تدارك ديده كه مجريگري اون بر عهده هاشمي (آچار فرانسه شبكه دو) است. جنگ فيلمهاي تابستانه!!!! بعد گفتگوي طولاني خبر ساعت 22:30 فيلمهاي به شدت تكراري رو با چنان فخري به خورد مخاطبها ميدن و از اين كار افتخار ميكنن كه انگار چه زحمتي كشيدن. اون هم هي عربده ميزنه:" شبكه دو شبكه شما و...". دوبله فيلمها وحشتناكه. اينها همش دوكون دستگاهه. باور كنيد.
2. كجاي دنيا 2 ساعت شايد بيشتر رو به كسي (مثلا معاون نهم وزير آموزش و پرورش) وقت ميدن كه بياد بشينه و لم بده و حرفهاي تكراري تحويل بده آخر سر هم راهش رو بكشه رو بره؟ تا كي ميخواد اين چرخه باطل ادامه داشته باشه؟ حيدري ديگه سوخت!
3. شايد به راحتي بشه گفت كه 80% برنامه هاي تلويزيون اين شبكه فقط يك نفر رو داره نشون ميده كه داره حرف ميزنه!!!!! اين يعني ابتدايي ترين نوع توليد. يعني يك دوربين مفت و يك پايه مفتتر (تنها ميكروفني كه مشاهده ميكنيد يك ميليون ناقابل مي ارزد) و مقداري روده دراز. كما اينكه خيلي از موارد از همان پايه هم دريغ ميكنن.
4. سريالهاي اين شبكه در اوج آماتوري است. اصلا انگار اين شبكه تمامي سريالها رو به طور سري دوزي تحويل يك نفر داده. بانكيها!!! يا همين سريال فرمان! اين شبكه مهد لمپنهاست و هر كس پاش به اينجا باز شد مطمئن باشيد داره نفسهاي آخر دوران حرفه اي (چه واژه خنده داري) خودش رو ميكشه. ببينيد چه به سر فريماه فرجامي آورده اين شبكه. كسي كه براي علي حاتمي نقش آفريني ميكرد. تنها كسي كه تونست از اين آشغال دوني به جايي برسه شهاب حسيني بود. كسي كه در برنامه اي به نام اكسيژن (كپي ناموفق نيمرخ) چنگال به دست ميگرفت و با عده اي ديگه به قابلمه، طوق دوچرخه، ملاقه و ... ميزدن و توليد موزيك نوين (New Age) ميكردن! حالا داره كنار بزرگان سينما بازي ميكنه. البته دليل اين امر چيز خيلي پيچيده اي نيست!
5. اين شبكه در يك نورپردازي ساده براي يك اخبار گو عاجزه. رنگهاي ناهمگون، صداهاي بد و گريمهاي اغراق شده. وحشتناكه، وحشتناك!
۶. همين الان که مشغول خوندن اين مطلب هستيد اگر شبکه دو رو نگاه کنيد مطمئن باشيد از دو حال خارج نيست. اول اينکه يکي‌ داره حرف ميزنه (هرجوری) دوم اينکه يک تصوير ويدئويی داخلی داره پخش ميشه. مثلا کوه يا يک روستا و ... يا يک برنامه تکراری. مثلا تکرار برنامه تصوير زندگی در نيمه شب!!!! (این برای کی داره پخش ميشه؟). ‌بنده خدا آقای راشد يزدی رو گير آوردن فقط بهش ميگن حرف بزن! حرف بزن تا تايم پر شه!
۷. دزدی از کانالهای خارجی جای خود. جنگ فوتبال آسيا با گزارشگر از همه جا مونده ای به نام کوتی! (با چندين ماه اختلاف آن هم دزدی از شبکه های آسيايي!). برنامه تاره ها که در به روزترين برنامه اش حداقل ۵-۶ ماه با زمان برگزاری اون نمايشگاه اختلاف زمانی داره! من خودم تا بیش از يک سالش رو هم ديدم در برنامه «تازه ها»! اونوقت اون نفر که تخصصی هم نداره میره اونجا و يک اسباب بازی دیجیتالی رو بين اون همه وسايل انتخاب ميکنه (مثلا در نمايشگاه عظيم جيتکس) و با پرستيژ ميگه که اين وسيله دارای دکمه SLEEP هست!!!! من خودم يك قسمت از اين برنامه رو 5 بار ديدم!!! يعني 5 بار تكرار اين خزعبلات!
8. در سيماي جمهوري اسلامي (داخلي) شبكه ها و شركتها حق ندارند كه از نوشته هاي لاتين استفاده كنن. تا جايي كه وقتي شامپوي فلان داره ميچرخه و پشتش بسيار ريز به لاتين نوشته شده Golrang حذفش ميكنن در حالي كه در كمال قباحت شبكه دو داره مينويسه SUMMER IRIB2 . مثل اينكه كپي از شبكه هاي VOX و RTL كافي نبوده. حتي گاهي آرم اين شبكه زير آرم شبكه دو محو ميشه!
9. شبكه دو استاد مرده خوري. شبكه دو ميره تقويم رو ورق ميزنه. ميبينه كه عيد داريم! خب به درك كه عيد داريم. به مجري گرانقدرمون (فقط شبكه 1و2 مجري دارن) ميگيم كه روي يك آهنگ لايت (البته از نوع دزدي) دو بيت شعر از وحشي بافقي بخونن تا شب عيد بينندگان هميشگي شبكه دو كامل بشه. گور پدر پرده آبي پشت مجري! بلوار،پارك،فرودگاه،حمام عمومي،هرجا شد، شد. بعدش هم يك لورر هاردي برامون ميذارن!!! ولي باز خدا نكنه كه توي تقويم اينا يك عذا ببينن. مثلا سالروز شكسته شدن انگشت شصت برادرزاده همسايه ريخته گر مسجد صفويه اصفهان به روايت سيكهاي هندي مقيم كراچي شرقي رو چنان گنده ميكنن كه بيا و ببين. هر چي آهنگ گريه داره شروع ميشه، به مجري هم ميگن تو زار بزن، اونوقت يك پاترول ناز برميدارن ميرن يه مسجد گير ميارن پايه رو ميكارن وسط مجلس دكمه ركورد رو ميزنن و علي الحساب تا 3 ساعت تايم شبكه پر شد. بعدش خدا بزرگه. خلاصه هرچي توي اون روز از اين شبكه كوفتي پخش ميشه تحت الشعاع اين واقعه هولناكه و تا 10 روز اينور و 10 روز اونورش پخش هرگونه برنامه غير مربوط به اين وقايع ممنوع مي باشد. مثلا مي بينيد كه با برنامه گزينه دو چه فيلمي دارن سر ملت در ميارن. برنامه هاي آموزش واقعا خنده دارن! مثلا همين آموزش رايانه براي همه يا همين كه محب اهري با موسيقي رپ RAP مياد به بچه ها آموزش بهداشت و ادب ميده! خلاصه هرچي خر مرده هست رو اين شبكه تا ته ميل ميكنه! در اين شك نكنيد. درضمن فوتبال ايراني يادتونه؟ با چه اختلافي با جام جهاني پخش شد؟!!!!!
10. شبكه دو پاتوق تازه كارهاي عقده اي. برنامه هاي طنز بخصوص. همين برنامه هاي كه حسين لطفي اجرا ميكنه! يك تيكه از فيلمهاي باستر كيتن رو پخش ميكنن بعد يهو يارو مياد متني رو كه مطمئنم براي بار اول داره ميخونه رو جلوي دوربين از رو ميخونه!!! دنياي متحرك سازي! بعد پخش كارتونهاي Toy Story 1,2يا Stuart Little يا Shrek ميان يك انميشن خونگي آشغال رو پخش ميكنن كه مثل ديدن بازي شموشك نوشهر با تراكتور سازي تبريز در ورزشگاه چوكاي تالش بعد بازي تيمهاي آرسنال با منچستر در هايبري لندن ميمونه!
11. شبكه دو شبكه تكرار تكراريها. در اين باره توضيح نميدم. همين كافيه كه سريال حنا دختري در مزرعه و ... رو از همين شبكه كه خيلي ها سوگولي سيما ميدوننش هنوز داريم مي بينيم.
12. ...
من اين متن رو در حالي تموم ميكنم كه از شدت عصبانيت نميتونم نفس عميق بكشم! حساب كارشون هم با كرام الكاتبين.
برادر با ذوق من (علي آقا) لطف كردن و در باب اين شبكه كذايي يك نقاشي جالب و بامعني كشيدن. براي ديدنش اينجا رو كليك كنيد.

   + سعید ; ۱۱:٤٠ ‎ب.ظ ; پنجشنبه ۱۳۸٢/٤/۱٩
comment نظرات ()

.

براي انسان متفكر دانه اي بر دهان مورچه بزرگترين چيز و دنيا به كوچكي يك دانه است.


   + سعید ; ٦:۳٧ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ۱۳۸٢/٤/۱۸
comment نظرات ()

دستگاه عشق سنج
حتما تا به حال دوست داشتيد كه بعضي چيزها رو ميشد اندازه گرفت يا اونها رو به طور كمي تعريف و مقايسه كرد. مثل دوست داشتن، مثل نفرت، مثل درد، مثل غم و خيلي چيزهاي ديگه. بعد هرچند وقت ميرفتيد و بيلان ساليانه مثلا درد رو پرينت ميگرفتيد و نمودارهاي اون رو با سالهاي قبل مقايسه ميكردين.
حالا چي شده كه من به اين موضوع فكر ميكنم برميگرده به اينكه چند وقتي هست كه خيلي دوست دارم بدونم: بهترين و بدترين كاري كه تا به حال انجام دادم چي بوده، چه روزي يا روزهايي به خدا نزديك تر بودم، چه روزي بيشترين فاصله رو با خدا داشتم، چه كسي رو از همه بيشتر دوست دارم، چه كسي من رو از همه بيشتر دوست داره، از چه كسي متنفرم، كي از من متنفره، چه سني بهترين دوران زندگي من بوده، چه مقطعي بيشترين پيشرفت واقعي رو داشتم، بيشترين دردي كه كشيدم مال كي بوده و چقدر بوده، چه روزي از همه بيشتر خيرم به ديگران رسيده، چه موقع اطرافيان از من راضي بودن و بسياري از اين دست.
ولي جالب ميشد اگر ميشد! يعني ميشه يك روزي دانشمندان وسيله اي براي اندازه گيري اين مولفه هاي پيچيده كشف كنن!؟ من كه بعيد مي دونم. چون انسانها در قالب طبيعي و انساني-الهي خلق شدند و با اينجور چيزهاي زميني جور در نميان. همه چيز كه عقل و علم نيست، هست؟!

   + سعید ; ۱:٤٩ ‎ق.ظ ; یکشنبه ۱۳۸٢/٤/۱٥
comment نظرات ()

وقتيكه...


به تو چه احساسي دست ميدهد وقتي كه عزيزترين كسانتان را در طي يك اشتباه(!) از دست داده باشي؟ وقتي كه به تو بگويند هواپيماي حامل پدر و مادرت توسط موشكهاي آمريكايي ساقط شده. وقتي بگويند كه اين هواپيما با 45متر عرض با يك هواپيماي جنگنده اف 14 (شايد اف 4) كه طولش 17 متر نميشود و تنها 880 كيلومتر بر ساعت دارد اشتباه گرفته شده و بدون هيچ استعلامي از خلبان، با دو موشك هدف قرار گرفته چه حسي به تو دست ميدهد؟
وقتي كه در روستاهاي مرزي غرب چندين بمب شيميايي كه توسط آمريكا و متحدانش فراهم و تاييد شده بر سر زنان و كودكان آن ريخته ميشود و با گذشت بيش از 15سال دختربچه كماكان با سرفه هاي خشك و مداومش دلت را ريش ريش ميكند به چه مي انديشي؟
هنگامي كه تو را بر پرده سينماهاي آمريكا وحشي و تروريست تصوير ميكنند ولي طلايه دار صلح و آزادي براي ما هستند و دايه بهتر از مادر ميشوند! تو به چه فكر ميكني؟
وقتي حق حجاب را از تو ميگيرند و دم از خفقان ميزندند چه تصور ميكني؟
وقتي خونت را در شيشه ميكنند و به خورد شياطين يهودي ميدهند چه ميخواهي بكني؟!   + سعید ; ۳:٢۳ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۱۳۸٢/٤/٩
comment نظرات ()

فرجامی نا ميمون!


بالاخره اونقدر با قالب اين وبلاگ بيچاره ور رفتم تا من رو آورد سر خونه اول! اوایل ظاهرا خوب کار میکرد ولی بعد از یه مدت کم کم عوارض وبلاگ اصلاح شده خودش رو نشون داد. وقتی که برای بار اول امروز وبلاگم رو از يک کافی نت ديدم واقعا تعجب کردم چون اون اصلا وبلاگ من نبود. هيچ چيزی سر جاش نبود. تصاوير بالا نمی اومدن و موسيقی که مدتها پيش حذفش کرده بودم داشت پخش ميشد!! من نميدونم که اين ايراد از پرشين بلاگه يا نه ولی هرچی هست واقعا من رو کلافه کرد طوری که همونطور که الان ميبينيد وبلاگ نازنين من به این روز افتاده و به ناچار این ظاهر رو به هم زدم. ولی یه خوبیهایی هم داره مثل سادگی سرعت بارگذاری loading و از همه بهتر وبلاگي تر بودنش! آخه بعضيها اونقدر به اين يك صفحه وصله و پينه ميدوزن كه آدم لقايش رو به عطايش ميبخشه! من هم از اين پس تصميم گرفتم كه به شكل معقول تري با اين وبلاگ برخورد كنم تا دچار مشكلاتي اينچنيني نشم. حتما اكثر شماها هم با من موافقيد.


   + سعید ; ٥:٥٠ ‎ب.ظ ; یکشنبه ۱۳۸٢/٤/۸
comment نظرات ()

مرا نصيحت نكنيدخسته ام، تنها، هيچكس و هيچ چيز مرا راضي نميكند، يك نوع احساس پوچي عجيبي دارم، زندگي برايم بي معنا شده است، البته خدا را قبول دارم و نماز هم ميخوانم راستش كمي ميترسم، هيچ كدام مرا راضي نميكند، شايد عشقي بتواند مرا نجات دهد اما فكر نميكنم، دوستم كه به تازگي با پسر ايده آلش نامزد شده احساس مرا دارد. اوايل موسيقي كمي به من آرامش ميداد اما الان نميدانم آنهم برايم تكراري و كسل كننده است مثل نصيحتهاي پدر و مادر و يا قيافه همكلاسها و استادانم. احساس ميكنم هيچم، پوچم، وقتي بعضي بچه ها را سرزنده و شاد در حال فعاليت ميبينم به آنها حسادتم ميشود.
در خوابگاه خيلي ها مثل من هستند، درس كه نميتوانم بخوانم، حوصله ورزش و كلاس هنري و ... را هم ندارم مخصوصا حوصله نصيحت را، بگويم هيچ دليل عقلي و نقلي دلم را راحت نميكند چون خودم هزار تا از اين دلايل را براي خودم آورده ام به همين دليل مرا نصيحت نكنيد به من راه حل عملي ارائه كنيد...

ذره اي در آغوش باد
دانشجوي سال سوم علوم پايه دانشگاه الزهرا

× متني را كه مطالعه فرموديد عينا و بدون هيچ تغييري از شماره 19 (آذر و دي 1381) ماهنامه فرهنگي، اجتماعي دانشجويان دانشگاه الزهرا (س) اخذ شده و به دليل عموميت اين احساس و مشكل در بين بسياري از جوانان بد ندانستم كه به عنوان يك بحث مطرح شود. براستي پاسخ و راهكار شما به اين جوان ايراني چيست؟

   + سعید ; ٢:٥۱ ‎ب.ظ ; شنبه ۱۳۸٢/٤/٧
comment نظرات ()

بخش دانلود اضافه شد

طی جريانات تغيير و تحولات وبلاگ پسر ايرونی بخشی تحت عنوان دانلود به وبلاگ اضافه شد تا امکان ذخيره سازی فايلهای صوتي و تصويری فراهم شود. در ابتدا چند فایل صوتی (ویندوز مدیا آیدیو) در نظر گرفتم که ذخیره سازی اش خالی از لطف نیست و وقت چندانی هم نمیگیرد. در مطلب قبل هم یک فایل فلش گذاشتم که توصیه میکنم که دانلودش کنید (اگر امکان پخش مستقیم را نداشتید) و یک توضیح مهم که در بخش دانلود هم اشاره کردم اینکه از کلیک راست استفاده کرده و save target as را انتخاب كنيد و منتظر شويد تا دانلود خاتمه يابد. در غير اين صورت بعيد بنظر ميرسد كه موفق به دانلود فايل مورد نظر بشويد. خاطرنشان ميكنم اكثر تغييرات وبلاگ موقتي بوده و تغغيرات عمده به پس از امتحانات موكول ميشود.
سالم و تن درست باشيد


(توضیح جدید: به علت مشکلات بسیار زیاد کلیه ملحقات وبلاگ حذف شدند منجمله بخش دانلود ولی متعاقبا اضافه خواهد شد).

   + سعید ; ٦:٥٧ ‎ب.ظ ; جمعه ۱۳۸٢/٤/٦
comment نظرات ()

آيا ميدانيد چقدر خوشبختيد؟اگر درون يخچالتان غذايي، بر بدنتان لباسي، بالاي سرتان سقفي و براي خوابيدنتان جايي داريد شما از 70 درصد مردم دنيا ثروتمند تر هستيد.
اگر مقداري پول در حساب بانكي و مقداري نيز در كيف دستي و كمي هم در قلكتان داريد، شما جزء 25 درصد ثروتمندان برتر جهان هستيد.
اگر امروز صبح كه از خواب بيدار شديد، بيش از اينكه احساس كسالت كنيد احساس سلامت كرديد شما از يك ميليون نفري كه طي اين هفته زنده نخواهند ماند خوشبخت تر هستيد.
اگر هرگز خطرات جنگ، تنهايي در زندان، درد شكنجه، سوزش گرسنگي را تجربه نكرده ايد شما از 500 ميليون نفر در دنيا جلوتر هستيد.
اگر بدون هيچ واهمه و ترس و يا دستگيري مي توانيد شعائر مذهبي تان را بجا آوريد شما از 200 ميليون نفر مردم دنيا خوشبخت تريد.
اگر پدر و مادرتان هنوز زنده هستند و با هم زندگي مي كنند باز هم خوشبختيد و سرتان را مي توانيد بالا نگه داريد، لبخند بر لب داشته باشيد و واقعا شكرگزار باشيد، شما واقعا خوشبختيد براي اينكه اكثريت مي توانند، ولي بيشترشان چنين نمي كنند.
اگر مي توانيد دست كسي را بفشاريد، يا دستي به شانه كسي بگذاريد و با ابراز محبت او را شاد كنيد باز هم خوشبختيد.
اگر مي توانيد اين متن را بخوانيد شما دو برابر خوشبختيد، چراكه يك ميليارد نفر در جهان بي سواد هستند.
روز خوبي داشته باشيد، از تلاش و فعاليت باز نايستيد. نعمات و مواهبي كه در زندگي داريد بشماريد و به ديگران نيز خوشبختي هايتان را يادآوري كنيد.


برای ديدن کلیپ فلش اين متن که توسط حميد برای من ارسال شده اينجا رو کليک کنيد.

   + سعید ; ٦:٢٠ ‎ب.ظ ; جمعه ۱۳۸٢/٤/٦
comment نظرات ()